Boşanmaktan korkuyorum! Yeniden mutlu olur muyum?

Boşanmaktan Korkuyorum: Yeniden Mutlu olamama Korkusu
Boşanmaktan Korkuyorum: Yeniden Mutlu olamama Korkusu

Boşanmaktan korkuyorum diyen kişilerin sayısı her geçen gün büyük bir hız ile artıyor. Kişinin kendini evliliği içerisinde mutsuz hissetmesi, anlaşılmadığını düşünmesi, ihanet gibi önemli etkenler evlilik birliğinin sona erdirilmesine neden olabiliyor. Bu noktada dile getirilmesi gereken çok önemli bir etken var. Her evlilik şiddet ya da ihanet gibi ciddi bir sebep dolayısıyla sona ermek zorunda değil. Sevginin sona ermesi ya da yeterince gösterilmemesi, duygusal ihtiyaçların karşılanmaması ya da kişilerin bir arada yeterince mutlu hissetmemesi de evlilik birliğinin sona erdirilmesine neden olabilir.

Hiç kimse evlenirken bir süre sonra boşanacağını düşünmez. Hayat boyu birlikte olacaklarına dair planlar yaparlar. Ancak hayatın akışı her zaman böyle değildir. Bazen evlilikler sona erebilir. Bir evliliğin sona ermesi hayal kırıklığı içeriyor olsa da hayat boyu başınıza gelebilecek en kötü şey değildir. Kendinizi mutlu hissetmediğiniz bir evliliği içerisinde olmak yalnız olmaktan iyi değildir.

Boşandıktan Sonra Mutlu Olmak Mümkün mü?

Her yıl binlerce kadın ve erkek boşanmaktan çok korkuyorum dediği için evliliğini bitirmiyor. Bu noktada boşandıktan sonra mutlu olmanın mümkün olup olmadığı en çok araştırılan konulardan biri olmayı başarıyor.

Boşandıktan sonra mutlu olmak elbette mümkün. Mutluluk bir insana ya da sosyal bir duruma bağlı olarak gelişmiyor. Aksine kendinizi içinde bulunduğunuz herhangi bir durumda mutlu hissetmeniz oldukça kolay. Bunun için öncelikle kendinizi tanımanız ve mutlu olmak için izlemeniz gereken yolları bilmeniz gerekiyor.

Boşanmaktan Neden Korkulur?

Boşanmaktan korkmak pek çok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilir. Boşanmaktan korkmaya neden olan en önemli etken ise alışkanlıktır.

Evliliğiniz kısa sürmüş bile olsa alışkanlık kazanmanın kısa süre içinde gerçekleşebilecek bir durum olduğunu bilmelisiniz. Her gün konuştuğunuz, sık sık iletişim kurduğunuz ve bir arada vakit geçirmeye alıştığınız insan ile bu kadar sık görüşmeyeceğinizi bilmek boşanmaktan korkmanıza neden olabilir.

Boşanmaktan korkmaya neden olan bir diğer önemli etken ise sosyal açıdan korku yaşamak olabilir. Özellikle kendinize dair bir geliriniz yoksa, sosyal ortamlarınız ya da işiniz ortaksa ya da para yönetimi eşinizle ise boşandığınızda sosyal ve ekonomik açıdan zorlanacağını düşünüyor olabilirsiniz.

Boşanmaktan korkmaya neden olan bir diğer önemli etken ise çocuklardır. Uzun yıllardır evli olan çiftler birbirlerine karşı yeterince duygusal his beslemiyor olmaları sebebiyle boşanmaya karar verseler de çocuklar sebebiyle evliliği bitirmezler. Ancak çocukların yaşı kaç olursa olsun sürekli olarak kavga edilen ve gergin bir ortamda yaşıyor olmaları boşanmış bir anne babayla yaşamaktan daha iyi değildir.

Boşanmaktan neden korkuyorum sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise işinizi hala seviyor olduğunuzdur. Bazı durumlarda romantik ilişkiler zor ve çetrefilli bir hal alabilir. Çiftler birbirine kızabilir, kıskançlık yaşanabilir ya da yanlış anlaşılmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yeterince istemiyor olmanıza rağmen boşanma sürecinin içerisine girmiş olabilirsiniz.

Boşanma Sürecinde Toplum Baskısı ve Sosyal Ortamlar

Boşanma sürecinin kafa karışıklığı yaşayacağınız bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte verdiğiniz kararlardan emin olmakta zorlanacak ve hangi kararın sizin için uygun olduğunu düşünürken uzun süre kendinizle vakit geçireceksiniz. Boşanma süreci yalnızca çiftler arasında gerçekleşen bir süreç olmasına rağmen sosyal hayatlarınızda bu duruma dahil olacak ve boşanmanızla ilgili yorum yapan pek çok kişi meydana gelecek. Zor olsa da yapılan yorumların hiçbirine kulak asmamalısınız.

Eğer eşinizle birlikteliğimizde devam etmek istiyorsanız boşanmaktan vazgeçebilirsiniz. Pek çok insan boşanmaktan vazgeçtiğini de toplumda yargılanacağını düşünüyor. Ancak bu yargıların tamamının boş olduğunu ve göz ardı edilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Boşanmaktan Korkanlar Ne Yapmalı?

Çiftler evlenesiyle dek pek çok aşamadan geçiyor. Yalnızca düğün yapmak bile oldukça büyük bir emek istiyor. Dolayısıyla hiç kimse uzun ya da kısa sürmesi fark etmeksizin evliliğini bir çırpıda bitirmek istemiyor.

İşinizi seviyor ve onunla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız boşanmak çözüm olmayabilir. Bunun yerine iletişim kurmalı ve birbirinizi anlamaya çalışmalısınız. Ancak eşinizin yanında kendinizi bir başkası gibi hissediyor, sizi anlamayan ve dinlemeyen biriyle vakit geçirmek zorunda kaldığınızı düşünüyor ya da işiniz sebebiyle hayatınızın mutsuzluk ile dolu olduğunu görüyorsanız boşanmaktan korkuyorum demenize gerek olmadığını bilmelisiniz!

Kendinizi mutsuz hissettiğiniz bir insan ile birlikte olmaktansa yalnız olmayı tercih etmeniz çok daha doğru olur. Karşınızdaki kişi ilgi alanlarınız ile ilgilenmiyor, sizi anlamıyor olsa bile anlamaya çalışmıyor, sizinle vakit geçirmekten kaçıyorsa bu kişi ile paylaşacağınız bir durum kalmamış demektir.

Hayatta her şeyin insanlar için olduğunu ve her durumda sıfırdan başlayabilecek güce sahip olduğunuzu unutmayın. Boşanmaktan korkmayın, yalnız kaldığınızda ne kadar güçlü olduğunuzu hatırlayın eğer bilmiyorsanız mutlaka öğrenin. Hayatınızın belirli bir noktasına geldiğinizde uzun yıllarınızı korku sebebiyle boşa geçirdiğinizi düşünmek bütün korkuların üzerinde bir pişmanlıktır. Bu pişmanlığı yaşamamak için kendinizi tanımalı, kendinize değer vermeli ve hayatınızı mutluluk üzerine kurmaya çalışmalısınız. Mutlu olmak her zaman çok kolay olmasa da içinizdeki gücü fark ederek mutluluğunuz için yapabileceğiniz şeyleri görebilirsiniz.

Similar Posts