aile-ve-evlilik-danismanligi-ankara

Aile ve Evlilik Danışmanlığı Ankara

Ankara aile ve çift terapisinin ana konusu, toplumun en küçük yapı taşı olarak bilinen ailenin, temellerinin bazen sarsılabilir olmasıdır. Bu, gerek çocuklarla ilgili olsun, gerekse karı koca arasında olsun sorunlar için gerekli müdahaleler getirilmezse daha da işin içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Hatta bazen aile büyükleri de işin içine girince daha da kontrol edilemez durumlar meydana gelir.

aile-ve-evlilik-danismanligi-ankara
Aile ve evlilik danismanligi-Ankara

Ankara Aile Danışmanlığı toplumun en küçük yapı taşı olarak bilinen aile bir sistemdir ve bazen sistemin işlev bozukluğundan temelleri sarsılabilir. Aile bireylerinin gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen, yaşam döngüleri, gelişim süreçleri, eşler arasındaki iletişim sorunlarına yol açan ilişkileri, ebeveynlik tutumlarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Dileğimiz sorunlar ortaya çıkmadan müdahale edilmesi olsa da işin içinden çıkılmaz hale gelmeden bir destek almanız.

Aile içindeki sorunlar listesinde genel olarak; çocukların büyütülmesi ve disiplinle ilgili anlaşmazlıklar, anne veya babanın yoğunluğu, eşlerin birbirine vakit ayırmaması, evdeki sorumlulukların dengesizliği, rollerin değişmesi, çocukların okul sorunları, eşler arasındaki iletişim sorunları, aile büyükleri ile olan ilişkilerdeki dengesizliklerin eve yansıması, aile içi iletişim sorunları, aile içi maddi sorunlar, ailecek vakit geçirememe gibi birçok neden sıralanabilir…

Tüm bu gibi nedenler ailenin birlik beraberliğini tehdit etmeye başlar ve sorunlar gittikçe büyümeye ve yer değiştirmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda dışarıdan bir gözün, Ankara Aile ve Çift Terapisi profesyonel bir elin değmesi ile olan sağlıklı müdahaleler bu dağınıklığı ve istenmeyen durumu daha hızlı bir şekilde düzeltebilir.

Ankara Aile ve evlilik terapisi ile sorunların huzura dönüşmesi içi doğru adrestesiniz. Kurucusu olduğum Anila Çelik Danışmanlık olarak tüm bu sıkıntılarınızda size destek olmak için hazırız. Bizim için değerlisiniz ve hiç bir şey için geç değildir. Sorunlar çözülür! Nasıl mı? Önce Aile terapisi nedir, evlilik terapisi nedir, neleri kapsar, bu konuların bir derinine inelim, daha sonra çözüm aşamalarına geçelim. 

Evlilik ve Aile Terapisi Ankara: Neden-Sonuç İlişkisi

Aile terapisi Nedir? Neleri Kapsar? Aile Terapisi Tanımı, Tarihsel Gelişimi ve Ayrıntıları

Aile ve çiftler için psikoterapi uygulaması olan aile terapisi, 1990’da Almanya’dan Bert Hellinger tarafından ortaya konmuş bir yaklaşımdır ve aynı zamanda Hellinger terapisi adıyla da anılır. Bert Hellinger’in Afrika’daki Zulu kabilesine yaptığı ziyaretler, bu terapi yönteminin temelini oluşturur. Geleneksel şaman inançlarını sürdüren Zulu kabilesinin, topluluk halinde ateş başında toplanıp, atalarının ruhlarına yönelik ritüellerle sorunlarına çözüm arayışları, bu terapinin gelişimine ilham kaynağı olmuştur. Süreç ilerledikçe daha farklı aile terapisi yöntemleri gelişmiştir. Aile dizimi terapisi bunlardan en popüler olanlardan biridir.

Aile dizimi terapisi nedir?

Son zamanlarda aile dizimi terapisi giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu terapi, bir bireyin çekirdek ailesinde başlayan iyileşme sürecinin genişleyerek toplumsal bir dönüşüm ve iyileşmeyi tetiklediği bir yaklaşımdır. Bu yöntem, anlık çözümler üretmekten öte, bireyin karşılaştığı zorluklarla başa çıkma yeteneğini artırarak uzun süreli etkiler sunar. Aile içinde yaşanan sorunların neden olduğu korku, öfke yönetimi sorunları, özgüven eksikliği, kaygı, güvensizlik, saldırganlık gibi negatif duygular, terapi sayesinde üstesinden gelinebilir ve bireyler, toplum içinde daha uyumlu davranışlar sergileyebilirler.

Kimler Aile ve Evlilik Terapisi Almalıdır?

Aile ve çift terapisinden en fazla fayda görecek kişiler şunlardır; evlilik öncesi dönemde psikolojik zorluklar yaşayanlar, eşi veya çocuklarıyla ilişki sorunları olanlar, aile içi ilişkilerde zorluk çekenler, çocuk büyütme aşamasında fikir çatışmaları yaşayanlar, aile büyükleri yüzünden sorun yaşayan aileler, iş stresi yüzünden evlilik hayatı sarsılanlar ve ailesi ile sorununu çözemeyen herkes bu terapiden yararlanabilir. Aile ve evlilik terapisi, sadece mevcut sorunları çözmeye yönelik olmayıp, psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde de önleyici ve destekleyici olarak kullanılır. Gerektiğinde Ankara Psikiyatri Merkezinde ilaç tedavisi ile kombine edilebileceği gibi, bazı durumlarda

Eğer aile üyelerinden birinde psikolojik bir sorun baş göstermişse, bu durumun altında yatan neden ailenin iç dinamiklerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden, gerektiğinde tüm aile bireylerinin terapi sürecine katılımı önemlidir. Aynı şekilde, aile dışından olup aile ile yakın ilişkiler içinde olan kişiler de gerektiğinde terapiye dahil edilebilir.

Aile ve Evlilik Terapisi Hangi Konuları Kapsar?

Aile ve Evlilik Terapisinin kapsadığı başlıca konular aşağıda sıralanmıştır:

 • Evlilik sorunları ve çift ilişkileri
 • Boşanma veya ayrılık yas süreçleri
 • Çocuk ve ergenlerde ruh sağlığı sorunları
 • Yeme bozuklukları
 • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığını önleme
 • Psikoloji kaynaklı cinsel problemler
 • Aileden birinin ani bir ölümü sonrası gelişen psikolojik sorular,
 • Evlat edinme süreci ve uyum
 • Duygusal istismar, şiddet ve ihmal
 • Aldatma, terk edilme ve ikinci evlilik sorunları
 • Kronik fiziksel hastalıkların yarattığı psikolojik sorunlar
 • İş stresi, ekonomik zorluklar ve kariyer ile ilişkili sorunlar
 • Okul problemleri ve akran zorbalığı gibi durumlar
 • Anne – baba ilişkisinin çocuğa etkileri
 • Aile içi uzun süreli iç çatışmalar
 • Aldatma problemleri
 • Kardeş kavgası

Evlilikte Yaşanan Problemler Nelerdir?

Karşılıklı ilgisizlik, sık tartışmak, sözlü yada fiziksel şiddet, tatmin etmeyen  veya hiç olmayan bir cinsel yaşam, eşlerin artık birlikte zaman geçirmek istememesi en sık karşılaşılan evlilik birlikteliği sorunlarındandır. Bu tür sorunlar kişilerin kendi iç dünyasından kaynaklanabildiği gibi dış etkenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda, evlilik terapisi, eşlerin yaşanan duruma dair bir çözüm oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlar. Sorunların kaynağını kişilerin tespit etmesinin önünü açar.

Evlilik ve Çift Terapisine Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

En doğrusu, konuşarak anlaşmanın gerçekten zorlaştığı hissedildiğinde evlilik danışmanına başvurmaktır. Çünkü sorunların çözümü, konuşarak ve ortak bir zeminde birleşerek olur. Karşılıklı iletişim sağlıksız bir zeminde ilerliyorsa mutlaka bir evlilik danışmanından görüş almak ve konuşmaya zemin hazırlamak gerekir.

Evlilik ve Evlilik Terapisi Nasıl Yapılıyor?

Terapi seansları sorunun kapsadığı alanı tespit etmekle başlar. kişilerin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Her seanstan sonra, uzman evlilik danışmanı / psikolog değerlendirme yaparak ve tedavinin gidişatını şekillendirir. Tüm sürecin detaylı olarak not edilmesi önemlidir. Seans süreleri 50 dakika ile 1 saat arası değişebilir. Seans sayısının artması ve seans sürelerinin uzaması, evlilik terapisinin fiyatlarını da belirleyecektir. Ankara’da evlilik ve aile terapisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Evlilik ve Evlilik Terapisinin Nasıl Yapıldığı Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevaparına Geçelim?

2024 yılı aile danışmanlığı seans ücreti ne kadar?

Aile danışmanlığını seans ücreti: 1500 -2500 TL arası fiyatlandırılmaktadır. Aile terapisi ücretinin temel belirleyicisi, çiftlerle birlikte karar verilen seans sayısıdır.

Aile terapisi evlilik kurtarır mı?

Aile terapsinin evlilik kurtarıp kurtarmayacağı aile bireylerinin bunu ne kadar istediklerine bağlıdır. Doğru zamanda başlanan ve uzman bir aile danışmanı ile yürütülen evlilik danışmanlığı sürecinin evliliği kurtarma başarısı yüksektir. Buradaki kilit nokta erken davranmak ve iki tarafın da istekli olmasıdır.

Evlilik terapisi Kaç Seans sürer?

Evlilik terapilerinin seans sayısını belirleyen faktör, danışmana başvurma ve ilk görüşme zamanında belirlenir. Evlilik danışmanlığı seans sayısı, sorunları derinleşmeden terapiye başlayan çiftlerde daha az olacaktır. Çünkü sorunlar büyümeden proaktif bir yaklaşımla çözüm bulunur.

Aile terapistine tek başına gidebilir mi?

Aile terapistine tek başına gelmeniz sizin bireysel terapi almanıza ve kendinizi sürece güçlü hazırlamanıza yardımcı olur. Ve evliliğinizi kurtarma, aile içi sorunları çözme yolunda size öngörü kazandırır, yol gösterici olur. Ancak yine de aile terapisinin verimi ailenin tüm bireylerini kapsayıcı olmasına bağlıdır.

Aile danışmanlığı nereden alınmalı?

Aile danışmanlılığının alınacağı yer, Ankara Aile Danışmanlık merkezidir.

E-devlet Aile Danışmanlığı başvurusu nedir?

E devlet üzerinden yapılan aile danışmanlığı başvuru linkine ulaşmak için, arama motorlarında, “E-devlet aile danışmanlığı başvurusu”  şeklinde arama yapabilirsiniz. Bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Aile danışmanı Psikolog mu?

Aile danışmanları psikologlar veya bu konu üzerine eğitim almış sağlık profesyonellerinden oluşur.

Aile terapisi kaç seans sürer?

Aile terapileri de evlilik terapileri gibi sorunlar derinleşmeden bir danışmana başvurulduğunda, geç başvurulmuş olmasına nazaran daha az seansta biter. Ancak her aile ve her sorun farklıdır. Her birey farklıdır. Ve soruınların çzöümüne yatkın olmaları aile terapisi kaç seans sürer sorusunun asıl cevabıdır.

EŞLERDEN BİRİ VEYA AİLE ÜYELERİNDEN BİRİ EVLİLİK VE AİLE TERAPİSİNE KATILMAK İSTEMİYORSA NE YAPMAK GEREKİR?

Öncelikle, aile ve evlilik çift terapisi / danışmanlık almanın modern bir insan için tamamen normal ve gerekli bir adım olduğu unutulmamalıdır. Anila Çelik gibi profesyonel bir aile danışmanına başvurmak, asla bir eksiklik ya da güçsüzlük göstergesi olarak görülmemelidir. Birçok çift, bu yanlış algı nedeniyle kurtarılabilir ilişkilerinden vazgeçebilmekte ve sonrasında bu kararları için pişmanlık yaşamaktadır. Her iki eşin ve diğer aile bireylerinin de terapiye olumlu yaklaşması, alınan sonuçların daha olumlu olmasını sağlar. Ne var ki, bizim gibi ataerkil toplumlarda birçok kişi, eşinin terapiye katılmak istememesinden şikayet etmektedir. Özellikle erkekler bu konuda daha çekimser kalmaktadır. Eğer eşiniz bunu bir zayıflık olarak görüyor ve terapilere gelmek istemiyorsa,  bu durumda eşinize terapi süreci hakkında daha fazla bilgi vererek onu bu sürece katılmaya ikna etmeye çalışmalı, gerektiğinde aile danışmanından konuyla ilgili yazılı bir süreç bildirimi almalısınız. Elini veya aile bireyleri, Ankara Evlilik ve Aile terapisinde ki süreçleri bilmediği için de çekingenilk gözteriyor olabilir. Aile terapisi aşamalarını ve süreci bilmek onu rahatlatacaktır.

Ya herşey kötü giderse?

Evliliğin kötü gittiği, ve çiftlerden birinin aldatma, başka ilişki, bireysel psikiyatrik sıkıntılar gibi sebeplerle artık evliliğin kurtulma ümidi tamamen yok olmuşsa, yasal olarak boşanma sürecindeki çiftlere aile danışmanlığı hizmeti çerçevesinde bu sürecin yönetimi içn destek olunmalıdır. Çekişmeli boşanma yerine anlaşmalı boşanma yolu tutulmalıdır. Boşanma sürecinde olan çiftlerin bu dönemi sağlıklı yönetebilmeleri amacıyla “Boşanma Süreci Danışmanlığı” hizmeti veriyoruz. Bu boşanma süreci danışmanlığı kapsamında;

 • Boşanma Öncesi Danışmanlık Hizmeti,
 • Boşanma Dönemi Danışmanlık Hizmeti,
 • Boşanma Sonrası Danışmanlık Hizmeti,

Ankara Psikolojik Danışmanlık Hizmeti olarak sunulmaktadır.