Evlilik Öncesi Danışmanlık Neden Önemli

evlilik-oncesi-danismanlik-neden-onemlidir
evlilik-oncesi-danismanlik-neden-onemlidir

Evlilik Öncesi Danışmanlık Neden Önemli? 

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti sağlıklı aile yapısı için gerekli bilgi, tutum ve davranışlarla ile bilinçli bireyleri yönlendirmek adına oldukça önemli bir kavramdır. Bundan dolayıdır ki birçok kişi evlilik öncesinde danışmanlık hizmet almakta ve bilinçli bir şekilde hareket etmektedir. Sizlerde evlilik öncesi danışmanlık hizmeti ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Evlilik Öncesi Danışmanlık Neden Önemli? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

Çiftlerin evlilik öncesi yani nişanlılık dönemlerinde terapiste gelerek aldıkları hizmetlerdir. Aile danışmanlığı, çiftlerin evliliğe hazırlanma süreci içerisinde uygun koşulların oluşması için alınan bir rehberliktir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Almanın Faydaları Nelerdir?

Evlilik Öncesi Danışmanlık almak ne gibi yararlar sağlayacaktır bunu inceleyelim. Günümüzde artan boşanma oranları bağlamında evlilikten önce danışmanlık almak çok önemli bir yer tutmaktadır. Amaçlanan evliliğin iyi gitmesi ve karı koca için sağlıklı olması için, evlenmeden önce iyice hazırlanmak gerekir. Evlilik, bu kararı verenlerin hayatında çok önemli bir aşamanın başlangıcıdır.

Her insan evlenmeye karar vermeden önce kendini, evlenmek istediği nesneyi, evliliği ve evlilikten beklentilerini gerçekçi ve ayrıntılı bir şekilde düşünmeli ve değerlendirmelidir.  Çiftlerin evlenmeden önce birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamak ve kendilerini tanıyarak farkındalık kazandırmaktır. Ayrıca evlilikten beklentileri nelerdir, eş olmanın anlamı nedir, eş olarak birbirlerinden beklentileri nelerdir vb. sorular kavramsal olarak cevap bulmaktadır.

Danışmanlıkta Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Evlilik öncesi danışmanlık, evlilik öncesi sağlıklı aile yapısı, akrabaları ve genetik bozukluğu olan kadın ve erkeklere danışmanlık yapmak, kadın ve erkeği üreme sağlığı için gerekli bilgi, tutum ve davranışlarla donatmak amacıyla kullanılmaktadır. Son yıllarda boşanma sayılarının artmasından dolayı sıkıntı çıkacağını öngören hizmet alımlarında artış olmuştur. Ayrıca, güçlü iletişim, eşin beklenti ve ihtiyaçlarının farkında olma, kültürel farklılıklardan doğabilecek anlaşmazlıkları çözme yoluyla adaptasyonlu, güvenli ve huzurlu sevgi dolu bir evlilik geleceğe taşımaktadır.

Danışmanlıkta Verilen Hizmetin Amacı Nedir?

Gençlerin birbirlerini tanımaya çalışırken kendilerine ait bir dünya kurması eşler arasında duygusal banka hesabı oluşturmaktadır. Bu banka hesabı eşlerin birbirlerini daha iyi tanımaları için yaptığı sevgi haritalarını kapsamaktadır. Bu kapsam çiftlerin kendi özelliklerini daha iyi öğrenmesi ve karşılıklı olarak birbirlerini anlamalarını sağlamaktır. Bu anlam gündelik hayat içerisinde çiftlerin yaşamış olduğu herhangi bir problem ya da sıkıntının meydana getirdiği negatif alanı ortak bir anlam dünyası haline getirerek çiftlerin iletişim araçlarını etkili kullanması ile güçlü bir ilişki kurmaları amaçlanmaktadır.

Aile Kavramı Değer Boyutu Taşır Mı?

Evlilikte aile, bireyin tohumudur. Karşılıklı hak ve yükümlülüklere sahip bireylerin oluşturduğu ve bağlılık ortamının yaratıldığı bir kurumdur. Evlilik, taraflara hak ve yükümlülükler yükleyen, eşlerin birlikte yaşamasına ve birbirini desteklemesine olanak sağlayan bir sözleşmedir. Ailenin temeli ne kadar güçlü ve sağlıklıysa, o aileden oluşan toplum da o kadar güçlü ve sağlıklıdır. Sağlıklı ailelerde, üyelerin aileleri iletişimden memnundur. Düşük çatışma / yeniliğe kolay uyum sağlarlar. Ayrıca ekonomik krizlerde yönetim becerilerine sahiptir.

Çiftler Alınan Hizmette Hangi Konumdadır?

Evlilik öncesi danışmanlıkçiftlerin birbirlerini daha yakından gözlemlemelerini sağlamakta ve daha iyi tanımak için fırsatlar sunmaktadır. Bu hizmette sunulan konular; evlenmek üzere olan çiftlerin evlenmeden önce karşılaşabilecekleri sorunları çözmelerine yardımcı olmak ve çiftlere bu sorunları çözebilmeleri için önleyici bir program içermektedir.

 Neden Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti?

Son dönemde çiftlerin boşanma sayılarındaki artışa; kopuk iletişim, kadın ve erkek arasındaki hayata bakış farklılığı gibi birçok faktör sebep olmaktadır. Bu sorunları yaşayan çiftler birbirlerinden uzak durur ve aralarına bir duvar örerler. Maddi sebeplerle mutsuz evliliklere devam eden ya da çocukları bahane eden çiftler kendi hayatlarına değer vermemekte, karşılıklı saygı ve değerleri zamanla azalmaktadır.

Danışmanlık Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Evlenmek isteyen kişiler öncelikle aşağıdaki soruları kendilerine gerçekçi bir şekilde, duyguların araya girmesine izin vermeden sormalıdır. Neden evlenmek istiyorsun, evliliğin amacı nedir, nasıl bir kadın istiyorsun, neden bu kişiyle evlenmek istiyorsun? Bu noktalara ilişkinin yoğun duygusal durumunda karar verilmemelidir. İlişkide sorun varsa bazı düşüncelerle onu seçmek yanlıştır. İlişki hakkında nihai kararı verdikten sonra, bunu aile ile paylaşmak yardımcı olur. Daha önceki ilişkilere dayanarak evlenmeye karar vermek sağlıksız sonuçlar doğurabilir.

Bir Evlilik Öncesi Danışmanlık Merkezi Nasıl İşler?

Danışmanlık merkezi, evlenmek isteyen çiftlere mevcut durumlarını farklı açılardan görme fırsatı sunar. Bu açıların üç temel özelliği vardır. O bir rol model, bir geliştirici ve bir eğitimcidir. Çiftlerin evliliğe hazırlanmalarına yönelik yaklaşım ve önerileri içeren bu danışmanlık sunumu, evlilik sürecinde ortaya çıkabilecek sorun ve sorunlarla başa çıkmak için çözümlerin nasıl kullanılacağına dair fikirler vermektedir. Sağlıklı ve eğitimli bir toplumun temellerini atmak, çiftlerin evlilik terapisti ile görüşmesini sağlayacaktır.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Neden Önemli? sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti kişilerin sağlıklı bir evlilik temeli atabilmesi açısından oldukça önemlidir. Evlenmek isteyen çiftlere mevcut durumlarını farklı açılardan görme imkanı sunan evlilik öncesi danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Sizlerde evlilik öncesi danışmanın önemi ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Similar Posts