Kayınvalide / Kayınpeder İlişkileri Evliliği Nasıl Etkiler

kayinpeder-kayinvalide-iliskileri
kayinpeder-kayinvalide-iliskileri-evliligi-nasil-etkiler?

Kayınvalide/ Kayınpeder İlişkileri Evliliği Nasıl Etkiler?

Evlilikte kişilerin bazı iletişimsizlik ve de birbirlerini anlamamaları durumunda bunu ancak yine çiftlerin kendilerinin çözümlemesi gerekse de bazı durumlarda aile fertleri de işin içerisine girebilmektedir. Özellikle kayınvalide ve kayınpeder bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi bu etkenin evliliği nasıl etkileyeceği konusunda araştırma yapmaktadır. Sizlerde kayınvalide kayınpeder ilişkilerinin evliliği nasıl etkilediği konusunda araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.  Sizlere bu yazımızda Kayınvalide/ Kayınpeder İlişkileri Evliliği Nasıl Etkiler? Konusu ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Evlilikler üzerinde belirli sorunlara neden olabilen kayınvalide kayınpeder ilişkileri evliliği nasıl zarar verebilir? Kişilerin bazı iletişimsizlik ve de birbirlerini anlamamaları durumunda bunu ancak yine çiftlerin kendilerinin çözümlemesi söz konusudur. Ancak buna ek olarak kayınvalide ya da kayınpeder faktörünün de evliliğe karışması ya da çatışmaya sebep olması evlilikler üzerinde ciddi hasarlar bırakabilir. Yani kişilerin ayrılmasına kadar gidebilecek bir süreç başlayabilir.

Dünya genelinde yapılmış olan araştırmalara bakıldığı zaman evliliğin ilk yıllarının son derece zor ve de kişiler için kritik bir zaman dilimi olması sonucuna varılmıştır. Bu nedenle çiftlerin en çok zorlandığı en önemli zamanlardan biri olan ilk yıllarda kişilerin birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmaları ve de tartışmalara diğer aile büyüklerini dahil etmemeleri gerekir. Özellikle kayınvalide ve gelin arasında geçmesi son derece yüksek olan tartışmalar ya da uyuşmazlıklar kişileri daha çok etkiler. Bu nedenle ilk olarak kayınvalide gelin arasındaki tartışmaların sebepleri iyi şekilde bilinip bunun için çözüm aranmalıdır.

Kayınvalide Kayınpeder Sorunu Evlilikte Neden Olur?

Kişiler için son derece önem taşımakta olan evlilik içindeki huzurun bozulması ya da daha önemli sorunların yaşanması bazen de ailedeki büyüklerin karışmasından kaynaklanır. Problemin normalden daha kolay ve de hızlı şekilde çözülmesinin mümkün olduğu durumlarda bile kayınvalide ve kayınpederin dahil olmasından kaynaklı olay daha da büyüyebilir. Bu durumda çiftler arasındaki gerginliğe daha çok neden olur.

Genellikle büyüklerin çocuklarının ilişkisine karışma arzusu, sürekli yönlendirmek ve de kendilerinin çözüm bulacaklarını düşünmeleri gibi durumlar yüzünden evliliklere karışmaktadırlar. Kayınvalide kayınpeder sorunu evlilikte neden olur? Konusunda ise büyüklerin sürekli olarak çiftlerin ilişkilerine karışmalarından kaynaklı sorunların olabileceğinin belirtmek doğru olur. Evliliklere karışılması durumunda da şu şekilde etkiler ve durumlar ortaya çıkar:

  1. Uzlaşamamak

Kişiler arasında oluşmakta olan bazı sorunlara kayınvalide ya da kayınpeder karıştığı zaman çiftler daha fazla uzlaşamama ve de durumun içinden çıkılmaz bir hale gelmesine yol açılabilir. Bundan dolayı insanların çiftlerin ilişkisine karışması her zaman iletişimsizliği ve de uzlaşmamayı ortaya çıkarır.

  1. Huzursuzluk

Çiftlerin evlilik sürecinde elbette ki bazı sorunlarının olması son derece normal olduğundan bu huzurun sağlanması için yine çiftlerin birbirini anlaması ve de sevmesi ile çözülür. Eğer aile büyükleri çiftlerin arasına girerse dururum daha kötü olup bir türlü huzurlu ortam sağlanamamaktadır. Bu nedenle de evdeki huzurun sağlanamaması durumu ortaya çıkmaktadır.

  1. Boşanmalar

Çiftlerin evlilik sürecinde sürekli olarak ortaya çıkan sorunlarda büyüklerin dahil olması durumunda maalesef ki boşanmalar meydana gelir. Çünkü çiftler kendi başlarına kalıp sorunu konuşamayarak sürekli olarak büyükleri yönlendirmesine maruz kalmaktadır. Özellikle kayınvalidenin oğlunun üzerinde hala baskı kurmak istemesi yani yönlendirme arzusu gelin ve damat arasındaki mesafenin artmasına sebebiyet verebilir.

Evlilikte boşanmalar neden olur? Konusunda bu madenin her zaman için önemli bir yerinin olduğunu belirtmekte fayda vardır. Kişilerin büyükler tarafından doldurulması ya da sürekli olarak yönlendirmeye açık olması yüzünden bir türlü anlaşma sağlanamamaktadır. Bu da çiftlerin arasının daha çok açılmasına neden olacağından kişilerin ayrılmasına kadar gidebilecek bir sonuç olur.

Ailesine Sınır Koyamayan Çiftler Ne Yapabilir?

Kişilerin özellikle de yeni evli olanların bu sorunlarla karşılaşmasının en önemli nedenlerinden biri kesinlikle evlilik içerisindeki rollerinin benimseyememeleridir. Bundan dolayı aile büyükleri her zaman bu çiftleri yönetmekte ve de her türlü soruna ya da duruma müdahale etmektedir. Peki, ailesine sınır koyamayan çiftler ne yapmalıdır? İlk olarak insanların evliliğin bilincinde olması ve de sadece kendi aralarında güçlü bir iletişim sağlayarak bu doğrultuda tüm bu sorunları çözmelilerdir.

Özellikle kişilerin ailelerine karşı sınır koyamadığı durumlarda eğer aile büyükleri sürekli yan yana olmak isterse kişilerin birbirlerine anlayışlı olarak aile ziyaretleri için ricada bulunmaları ve de buna göre zarif şekilde yaklaşmaları iyi bir formüldür. Yani kişilerin burada iletişimlerinin sağlıklı olması son derece önem arz eder.

Evliliklerde çatışmaların başlamaması için kişilerin sürekli olarak eşlerini kontrol altında tutmayı bırakması gerekir. Ancak bu şekilde mutlu ve de aile büyüklerinin de karışmadığı bir evlilik söz konusu olur. Evlilikte kayınvalide kayınpeder sorunu nasıl çözülür? Konusunda kişiler bu taktikleri uygulayabilir.

Kayınvalide/ Kayınpeder İlişkileri Evliliği Kötü Etkiler Mi?

Kayınvalide/ Kayınpeder İlişkilerinin Evliliğe Etkileri? Konusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Kayınvalide ya da kayınpeder faktörünün de evliliğe karışması ya da çatışmaya sebep olması evlilikler üzerinde ciddi hasarlar bırakabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına uzman bir psikologdan destek alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sizler de Kayınvalide/ Kayınpeder İlişkileri Evliliği Nasıl Etkiler? konusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi veya aklınıza takılanları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Similar Posts