Kocam çocuk gibi! Nedenleri ve çözümleri?

peter-pan-senromu-cocuk gibi davranan-eş
peter-pan-senromu-cocuk gibi davranan-eş

Kocam çocuk gibi davranıyor diyorsanız bu duruma sebep olabilecek pek çok farklı etken olduğunu bilmelisiniz. Eşinizin yetişkin bir insan olmasına rağmen çocuk gibi davranmasına neden olabilecek etkenler birbirinden farklı olduğu gibi bu durumun kesinlikle rahatsız edici olduğunu da söylemek gerekir.

Her İki Taraf İçinde Çekilmez Olabiir: Peter Pan Sendromu Nedir?

Kocam çocuk gibi davranıyor diyerek bu konu ile ilgili araştırma yapan pek çok kadın Peter Pan Sendromu sendromu ile karşılaşır. Bu sendrom diğer psikolojik rahatsızlıklara oranla daha az araştırılan bir konu olması sebebiyle pek çok kişi tarafından bilinmez. Peter Pan Sendromuna sahip olan kişiler büyümeyi ve sorumluluk almayı bilinçli veya bilinçsiz şekilde reddeder. Bu kişilerde üzerine düşen sorumluluklardan ciddi bir şekilde kaçış görülür.

Eğer eşiniz sürekli çocuk gibi davranıyor, gerçekleştirilmesi gereken sorumluluklardan kaçıyor ve bunu dile getirdiğinizde anlamamazlıktan geliyorsa bu durumun sebebi Peter Pan Sendromu olabilir.

Peter Pan Sendromunun Belirtileri ile Başa Çıkmak

Romantik ilişkiler evlilik ile sonuçlanabilir. Kişiler evlendiklerinde duygusal birliktelik de dahil olmak üzere pek çok sorumluluğu bir arada üstlenecekleri düşünür. Evlilik içerisinde hem kadın hem de erkeğe ait olan farklı sorumluluk ve görevler vardır.

Evlilik yetişkin insanlar tarafından yapılması gereken bir ilişki durumudur. Evlilik için duygusal ve zihinsel kapasitenin yeterli olması gerekir. Bu durumda eşinizin bir çocuk gibi davranması ve duygusal olarak da sorumluluk almaktan kaçması ilişkideki bütün sorumluluğu sizin sırtlanmanıza neden olur.

İnsanların hayatta tek başına almaları gereken bazı sorumluluklar vardır. Eğer eşim çocuk gibi diyorsanız eşinizin tek başına alması gereken sorumlulukları da siz almış olabilirsiniz. Bu durum hem siz hem de eşiniz için çok ciddi bir sorundur. Mutlaka çözülmesi gerekir.

Eşinizin neden çocuk gibi davrandığını anlamak için izleyebileceğiniz farklı yollar bulunur. Bu durum Peter Pan Sendromu ile ilişkilendirilebilir. Peter Pan Sendromu belirtileri arasında;

  • Kavrama kapasiteleri ve iç görüleri zayıf olan kişilerde daha sık görülür. Aile içinde işlevsiz ve duygusal olarak eksik olduklarının farkında olmazlar.
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımına yatkınlık gösterirler. Bunların sosyal yaşama engelleyen ciddi problemler olduğunu fark etmezler. Çevrelerine alkol ve uyuşturucunun herhangi bir zararı olmadığına dair konuşmalar yaparlar.
  • Kendilerini herhangi bir konuda geliştirmeye dair motivasyonları yoktur. Çalışmak ve kariyer yapmak onlar için önemli değildir. Genellikle sık aralıklarla iş değiştirirler. Çalışmaya dair herhangi bir isteğe sahip değildirler.
  • Genellikle elektronik eşyalarla yakından ilgilenir ve saatlerce oyun oynayarak sorumluluklarını bir kenara atmaya çalışırlar. Bazı zamanlarda video oyunları oynarken ailelerine hiç vakit ayırmayabilirler.
  • Kendilerine olgun bir tavırla ifade etmekte zorlanırlar ya da hiç denemezler. Tartışma yaşansa bile problem çözmeye dair bir davranış göstermezler. Tartışma esnasında kızarlar ve bazen öfke nöbeti ile karşılaşırlar. Problem çözülmezse bile kavga bittiği anda hiçbir problem yokmuş gibi davranmaya devam ederler.

Eğer eşiniz çocuk gibi davranıyor ve bu gibi davranışlar sergiliyorsa Peter Pan Sendromu ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Peter Pan Sendromuna sahip olan erkeklerin yakın çevrelerinde bulunan arkadaşları da genellikle aynı özelliklere sahiptir. Bu kişiler sorumluluk sahibi ve olgun kişilerle iletişim kurmakta zorlanır ve arkadaş olamaz.

Peter Pan Sendromuna Karşı Ne Yapılmalı, Ne Yapılmamalı?

Eşim çocuk gibi davranıyor problemini yaşayan kadınlardan biriyseniz hayatın sizin için çok zor olabileceğini bilmelisiniz. Evlilik içerisinde her iki tarafında eşit miktarda sorumluluk alması gerekir. Karşınızdaki kişi sizi anlamakta zorlansa bile dinlemeli ve anlamaya çalışmalıdır.

Çalışmaya dair herhangi bir motivasyonun olmayan, sizinle iletişim kurmaya çalışmayan ve bir bebek misali bakım gerektiren bir insanla evli olmak hayatınızı aşağı çeker. Eğer bu gibi davranışlar sergileyen bir eşiniz varsa öncelikle problemin kaynağını anlamalısınız.

Peter Pan Sendromu kocam bebek gibi davranıyor, sebebi nedir sorusunun yanıt olarak verilebilir. Peter Pan Sendromu ile karşı karşıyaysanız eşinizin yerine sorumluluk almayı bırakmalısınız. Eşinizin gerçekleştirmesi gereken sorumlulukları onun yerine gerçekleştiriyor olmak sizi yorar. Eşiniz ise bu durumu fark etmez. Onun için değişen bir şey olmayacağından normalin bu olduğunu düşünür.

Peter Pan Sendromu kişisel yöntemlerle tedavi edilmesi gereken ve mutlaka profesyonel destek gerektiren bir sendromdur. Eşinizin bu gibi bir problem yaşadığını düşünüyorsanız birlikte çift terapistine gidebilir ya da uzman bir psikolog veya psikiyatriste yönlendirebilirsiniz. Bu süreçte çift terapisi almak evliliğe dair düşünce ve tutumların gözden geçirilmesini sağlar. Olumlu ve yapıcı bir tavır yaratır.

Dolayısıyla kocam bana çocuk gibi davranıyor diyorsanız öncelikle eşinizin iletişim kurmalısınız. Peter Pan Sendromu kapsamında bu gibi bir problem yaşayan ve böyle davranışlarda bulunan kişilerin sizlerle sağlıklı iletişim kurmasını beklemek zor olabilir. Dolayısıyla profesyonel destek almak daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlar. Ankara Kişiye göre değişkenlik gösteren tedavi yöntemleriyle Peter Pan Sendromu her yaşta hasta için tedavi edilebilecek bir problemdir. Böylelikle hayatınızdaki pek çok alışkanlık değişmeye başlar. İlişkiniz çok daha sağlıklı ve kuvvetli hâle gelir.

Similar Posts