Boşanma Süreci ve Sonrasında Çocukla İntikam Alan Ebeveynler

Boşanma Süreci ve Sonrasında Çocukla İntikam Alan Ebeveynler
Boşanma Süreci ve Sonrasında Çocukla İntikam Alan Ebeveynler

Ayrılık sonrası çocuktan intikam almak ebeveynler tarafından görülebilen ancak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Eğer eski eşinizin bu gibi bir durum meydana getirdiğini görüyorsanız almanız gereken bazı önlemler bulunur.

Boşanma Çocuklara Uygun Bir Dil ile Anlatılmalıdır

Evlilik birliğinin sona erdirmeye karar veren çiftler kendi aralarında bazı sorunlar yaşayabilir. Boşanmaya karar veren çiftin çocukları varsa bu durum onları da etkileyeceği için yalnızca kendilerini değil çocuklarını da düşünmeleri gerekir.

Türkiye Devleti’nde geçerli olan kanunlar olan kanunları gereğince çocuğun velayeti anne ya da babadan yalnızca birine verilir. Adalet Bakanlığı Aile Mahkemeleri bünyesinde bulunan psikolog ve sosyal hizmet uzmanları ile velayet konusunda ortak bir kanıya varmaya çalışır. Velayet hakkının anne ya da babadan birine verilmesine ve karar verirken çocuğun yararının göz önünde bulundurulmasına dair rapor yazılır.

Boşanma süreci çocukların adapte olmakta zorlandıkları ve hayat düzenlerini tamamen değiştiren bir süreçtir. Bu sürecin herkes için farklı ve zor olduğu söylenilebilir. Boşanma sürecinin daha sağlıklı atlatılması için ebeveynlerin çocuklarının birinci planda tutmaları ve kontrollü bir şekilde onlarla iletişime geçmeleri gerekir.

Olması gerekenden tamamen ters olarak bazı durumlarda boşanma süreci sonrası ebeveynlerden biri çocuğu intikam için kullanabilir. Bu noktada bahsedilen intikam ikili ilişkilerde alınan intikamdan daha farklıdır.

Boşanma Tek Tarafın İsteği ile Gerçekleştiyse Çocukla İntikam Alınma İhtimali Yükseliyor

Boşanmanın intikamını almak isteyen ebeveyn genellikle velayeti alamayan ebeveyn olur, ancak bazı durumlarda velayeti alan ebeveynde bu sorunu meydana getiriyor olabilir. İntikam almak isteyen ebeveyn genellikle boşanmadan karşı tarafı suçlu tutar ve bunu çocuk üzerinden diğer tarafa aktarmaya çalışır.

Boşanma yalnızca sizin için değil çocuğunuz için de yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Boşanma süreci kapsamında çocukların yaşayabilecekleri en büyük problem ebeveynlerinden birine karşı taraf almaları gerektiğini hissetmesidir. Boşanma iki kişi arasında gerçekleşir ve bu durumu çocuklarla ilgisi yoktur. Çocuklarınız ile boşanma süreci kapsamında onlara duyduğunuz sevgi ve ilginin değişmediğine dair sakin ve kontrollü iletişimler kurmanız gerekir.

Boşanma sonrası çocuk  hayatında yaşadığı farklılıklar sebebiyle kendini kötü ve yalnız hissediyor olabilir. Bu süre kapsamında ebeveynlerinden birinin diğerine karşı sürekli olarak kötü konuşmalarda bulunması çocuğun psikolojisini daha olumsuz şekilde etkiler. Ebeveynlerin birbirleri hakkında konuşmaktan mümkün olduğunca uzak durmaları ve bu sürecin çocuğun psikolojisini göz önünde bulundurarak geçmesini sağlamaları gerekir.

Ebeveynler tarafından en çok endişe duyulan konuların arasında boşanma sürecinde çocuğun durumu gelir. Anne ve babalar çocuklarının durumu için endişelenme ve bu süreci onlar için en sağlıklı şekilde atlatmak isteseler de duygularına yenik düşebilirler. Anlaşmazlıklar ya da aldatma gibi aile birliğinin derinden sarsan ve etkileyen durumlar sonrası evlilik sona erebilir. Evlilik sona erdikten sonra velayeti almayan ebeveyn çocuğuyla daha az görüşmeye başlar. Çocukların velayeti genellikle anneye verilir, fakat bu durum çeşitli etkenler dolayısıyla değişkenlik gösterebilir. Çocuk velayeti olmayan ebeveynine genellikle hafta sonu ya da tatil günlerinde vakit geçirir.

Boşanma Sürecinde Profesyonel Destek Almak Herkes İçin Fayda Sağlar

Ebeveynlerden biri diğerinden intikam almak için çocuğu kullanıyorsa onunla geçirdiği vakitlerde kendisinin boşanmayı isteyen taraf olmadığını, boşanma isteğinin diğer ebeveyn olduğunu ve onun yüzünden bu halde olduklarını sık sık dile getirir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların bu gibi sohbetleri çok sık şekilde maruz kalmaları ebeveynlerine karşı mesafeli olmalarına yol açar ve ruh hallerinde hızlı değişikliklere neden olabilir.

Boşanma sonrasında çocuktan intikam almak  bir yetişkinin yapabileceği en büyük kötülükler arasında yer alır. Boşanma hangi sebep dolayısıyla gerçekleşmiş olursa olsun çocuğunuzun bu konuda herhangi bir payı ve suçu olmadığını, buna rağmen en çok etkilenen kişinin çocuğunuz olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Duyguların karmakarışık ve yorucu bir hal aldığı boşanma sürecinde net ve sakin kalmak her zaman çok kolay olmasa da çocuğunuzun duygularını göz önünde bulundurarak kontrollü olmayı denemelisiniz.

Eski eşinizin boşanma sonrası çocuğunuzu intikam almak amacıyla kullandığını düşünüyorsanız onunla direkt olarak iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Pek çok kişi bu durumu reddeder ve çoğu zaman böyle bir şey yaptığının farkında bile olmadığını söyler. Çocuğunuzun size karşı mesafe aldığını, özellikle diğer ebeveyni ile görüştükten sonra size karşı çok daha sinirli olduğunu fark ediyorsanız bu durum eski eşinizin intikam aldığını gösteriyor olabilir. Çocuklar hiçbir zaman intikam malzemesi olarak kullanılamaz ve bu durum çocukların gelişimi için ciddi bir tehlike arz eder.

Çocuğa boşanmayı anlatmak  kontrollü ve sakin bir dil ile yapılmalıdır. Boşanmayı anlatmadan önce eşiniz ile birlikte ortak bir dil belirlemeniz gerekir. Boşanma sonrası tarafların birbirinden intikam almak amacıyla çocuğu kullanmaması adına belirlenen ortak dil ve hangi sebeple evlilik birliğinin sona erdiği beraber anlatılmalıdır.

Boşanma sürecinin kontrollü ve sakin bir şekilde çocuğa aktarılması ve bu süre zarfı boyunca çocuğun hayatında değişen bir şey olmayacağına dair garantiler verilmesi sürecin daha başarılı bir şekilde atlatılmasını sağlayabilir. Psikolojik ve duygusal açıdan yıpratıcı bir süreç olmasına rağmen bu süreci çocuğunuza yansıtmamak en doğrusu olacaktır.

Eğer boşanma süreci kapsamında çocuğunuz ile iletişim kurmaktan çekiniyorsanız bir uzmandan yardım almanız önerilir. Uzman kontrolünde boşanmayı açıklamak ya da öncesinde bu konuda yardım almak sürecin daha sakin ve kontrollü ilerlemesine yardımcı olur.

Similar Posts