Evlilikte Aldatma, Sadakat ve Bağlılık

Evlilikte Aldatma, Sadakat ve Bağlılık
Evlilikte Aldatma, Sadakat ve Bağlılık

Evlilikte Aldatma, Sadakat ve Bağlılık ve Evliliğe Etkileri

Evlilikte aldatma son zamanların en çok araştırılan konularından biri olmayı başardı. Sosyal medyanın kullanımının daha yoğun hale gelmesi aldatma ve sadakat ile ilgili yapılan paylaşımların da artmasına yol açtı.  Buna bağlı olarak aldatma kavramının pek çok kişi tarafından merak edilip araştırıldığı görülüyor.

Aldatma Tek Bir Sebepten Meydana Gelmiyor!

Aldatma kavramı oldukça geniş bir anlama sahip olduğu gibi herkes için değişkenlik gösterebiliyor. Evlilikte aldatma denildiğinde pek çok kişinin aklına partnerlerden birinin bir başkası ile fiziksel bir birliktelik yaşaması geliyor. Ancak yalan söylemek ya da bildiğini saklamak, birden fazla kişiyle flört etmek veya duygusal ilişkiler yaşamak ya da birlikte olduğu kişinin haricinde bir başkasıyla cinsel bir temasta bulunmakta aldatma kavramı içerisine dahil edilebilir.

Aldatma iki farklı şekilde ele alınır. Bunlardan biri duygusal diğeriyse fiziksel aldatmadır. Aldatma sonrasında izlenmesi gereken yol ya da bu durumun ilişkiyi nasıl etkileyeceği kişilere göre değişkenlik gösterebilecek bir durumdur. Çünkü her ilişkinin dinamiği birbirinden farklıdır.

Aldatma Sonrası Barışma Mümkün Olabilir!

Bir insanın sevdiği insan ile birlikte olması ve bu ilişkiyi evlilik ile taçlandırılması oldukça keyifli bir durumdur. Evlilik sonrası partnerler hayatlarının geri kalanını birlikte geçireceklerini düşünür. Fakat bunun için evlilikte sadakat  gerekir. Buna bağlı olarak en çok merak edilen konuların arasında bir kişinin sevdiği ve severek evlendiği insanı bir başkasıyla aldatmasına gerek olan durumlar bulunur. Elbette aldatmaya bir bahane bulmak ya da bu soruya herhangi bir şekilde yanıt vermek mümkün değil.

Aldatma hem kadın hem de erkek tarafından meydana gelebilecek ve partnerler arası bir uçurum yaratacak sorunların başında yer alır. Aldatmaya bağlı olarak genellikle kişilerin hormonları araştırılırsa da herhangi bir sebep bulunmuş değildir. Aldatmaya yol açabilecek etkenlerin herhangi bir şekilde bir sonuca bağlanmıyor olmasının yanı sıra aldatma sonucu ilişkinin izleyeceği yol ve dinamik de herkes için farklı olabilir.

Ankara Aile Danışmanı Anila Çelik: Aldatmak Affedilir mi, Aldatmak Kronik midir?

Ankara Aile Danışmanı Anila Çelik: Aldatmak Affedilir mi, Aldatmak Kronik midir? Evlilikte sadakat  bir evliliğin mutlu ve uzun süre devam edebilmesi için gerekli olan en temel etkenlerin başında yer alıyor. Fakat buna rağmen son zamanlarda aldatma olarak adlandırılan yani kişinin bir başkası ile duygusal ya da fiziksel temasta bulunması durumu söz konusu hale geliyor.

Buna bağlı olarak partneri tarafından sadakatsizlik problemi ile karşılaşan yani aldatılan kişiler aldatmanın affedilip affedilmeyeceğine hakkında araştırmalar yapmaya başlıyor. Fakat bir ilişkinin devam etmesini sağlayan yalnızca bu ilişki içerisinde yer alan 2 taraf olduğu için bir başkası tarafından yönlendirme ile ilişkinin devam etmesi söz konusu olmaz. Dolayısıyla sadakatsizlik ile karşılaştığınız bir durumda duygularınızın ne şekilde olacağı ve izlemeniz gereken yol tamamen size bağlı olarak gelişir. Elbette bu konuda destek almak istiyor ya da izlemeniz gereken yol hakkında karar veremediğiniz için kafa karışıklığı yaşıyorsanız profesyonel bir destek alabilir veya çift terapisine gidebilirsiniz.

Aldatma durumunda taraflar belirli bir süre boyunca karşı taraf hakkında öfke ve nefret hislerine sahip olsalar da zaman içerisinde bu hisler kendilerine duydukları kızgınlık ile yer değiştiriyor. Ancak bu noktada mutlaka göz önünde bulundurulması gereken en temel etken aldatmaya sebep olan etkenin sizinle ilgili olmaması. Sadakatsizlik problemi sonrasında yüzleşen çiftler genellikle kendilerini suçlamalar ile karşılaşmış halde buluyor. Fakat bu durumun ciddi bir manipülasyon olduğunu da kesinlikle suçlamaların kabul edilmemesi gerektiğini de söylemek gerekiyor.

İlişkinizi bitirmek istemiyor ancak sadakat problemi sebebiyle izlemeniz gereken yol hakkında kafa karışıklığı yaşıyor ve bu sebeple kendinizi kötü hissediyorsanız çift terapisine gidebilirsiniz. Çiftler birbirlerine karşı bağlılık ve sevgi duyuyor olsalar da çeşitli etkenler dolayısıyla zaman içerisinde ilişkilerinin gidişatının kötü etkilendiğini görebilirler. Bu gibi problemleri gidermek, ilişkiyi kurtarmak ve daha sağlıklı hale getirmek için çift terapisi önerilir. Çift terapisi çiftlerin ilişkileri ve kendileri için atabilecekleri çok önemli bir adımdır. Evlilikte bağlılık konusunda da çalışmaların yapıldığı çift terapileri ilişkinizin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olabilir.

Aldatma ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise aldatmanın kronik olmadığı. Yani partnerinizi aldatma sonrası affet ettiğinizde tekrar bu gibi bir problem ile karşılaşıp karşılaşmayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Bu konuda da yapılan çok sayıda araştırma var ancak halen tek bir sonuca varılmış değil. Bu noktada partnerinizle yaşadığımız sadakat problemi sonrası ilişkiye devam etmeye karar verdiğinizde kendinizi sürekli diken üzerinde hissetmeniz normal. Ancak problemleri aşamıyor ve sadakat duvarını  inşa edemiyorsanız, ilişkiye devam etmek yalnızca size zarar verir. Dolayısıyla bazı durumlarda ilişkinin sona ermesinin de kişiler için olduğunu ve belki de daha iyi olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Ancak aldatmanın sürekliliği olan bir durum olup olmadığı hakkında tek bir şekilde yanıt vermek mümkün değil.

İlişkinizdeki Bağlantıyı Güçlendirin!

Evlilikte sadakat nasıl olur sorusu partnerler arası samimiyetin azaldığı ya da iletişimin koptuğu durumlarda bir çözüm olarak merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor. Bu doğrultuda ilişkinizdeki bağlantıyı güçlendirmenin farklı yöntemleri var.

Evlilik süresince yaşanan problemler zaman içerisinde çözülemez hale gelse de bu problemlerin yeterince büyük olmadığını fark etmemiş olabilirsiniz. Ne kadar büyük olursa olsun bütün problemler yeterince çabayla çözülebilir. İlişkideki bağlantıyı güçlendiren ve evlilikte sadakat yaratan en önemli faktörlerin arasında ise sorunları bir arada çözmek var.

Pek çok kişi tarafından yapılan en büyük hata ilişki içerisinde yaşanan problemleri tek başına çözmeye çalışmak. Kendinizle ilgili problemleri tek başına çözüyor olmanız oldukça normal ve kesinlikle çok kıymetli. Ancak bazı problemlerin partnerlerin her ikisi tarafından da çözülmesi gerektiğini ve ortak çaba gerektirdiğini göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla problemleri bir arada çözmek birbirinize duyduğunuz sadakati artıracak ve ilişkinizdeki bağlantıyı daha güçlü hale getirecek.

Bunun yanı sıra zaman içerisinde monoton hale gelmemek için yapabileceğiniz sürprizler ya da geçmişe dönük küçük anıları canlandırmak evlilikte bağlılık arttırma  konusunda önemli bir rol oynuyor. Bu gibi faktörlere dikkat ederek sadakati ve bağlılığı artırabilir, ilişkinizin daha keyifli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Similar Posts