İlişkide Altın Kurallar

İlişkide Altın Kurallar
İlişkide Altın Kurallar

İlişkide Uyulması Gereken Altın Kurallar

İlişkide altın kurallar herkes için farklı olsa da hemen her ilişkiyi daha sağlıklı hale getirecek bazı kurallar var. Bu kurallar sayesinde ilişkinizin daha başarılı şekilde ilerlemesini sağlayabilir, hem kendiniz hem de partneriniz için mutlu bir birliktelik yaratabilirsiniz! Ancak hiçbir ilişkinin tek taraflı yürümeyeceğini ve yalnızca sizin çaba gösterdiğiniz bir ilişkinin hüsran ile sonuçlanacağını göz ardı etmemelisiniz. Partnerlerin her ikisinin de yeterince emek gösterdiği ilişkilerin çok daha başarılı şekilde devam edeceğini, aksi halde ilişkilerin herhangi bir kural doğrultusunda düzeltilemeyecek dini de bilmek gerekir.

Güven Yoksa Mutluluk Yok!

İlişkisinde çeşitli problemler olduğunu düşünen ve yeterince iletişim kuramadığı duygusuna kapılan pek çok kişi ilişkide altın kurallar hakkında araştırma yapmaya başlıyor. Her ilişki için altın kurallar birbirinden farklı olsa da bütün ilişkiler için çok önemli bir faktör var. Bu faktörün adı ise güven!

Mutlu bir ilişkinin sahip olması gereken en önemli özelliği güven doğrultusunda gerçekleşiyor olması. Çiftlerin birbirine güven duyması ilişkiyi çok daha sağlıklı hale getirirken meydana gelebilecek problemlerin çok daha hızlı şekilde çözülmesine de yardımcı oluyor.

Hayatınızdaki kişiye güven duymuyor ya da karşınızdaki kişiden güvensizlik gibi bir his alıyorsanız bu durum ilişkiyi koca bir çıkmaza dönüştürür. Dolayısıyla her ilişki için mutlaka var olması gereken en önemli özelliklerin başında güven gelir. Güven duymadığınız bir ilişki içerisinde olmak kendinizi kötü hissetmenize yol açabileceği için eğer güvensizlik içerisinde bir ilişki yürütüyorsunuz ilişkinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Saygı ve Şeffaflığa Önem Verin

Saygı ve şeffaflık ilişkide altın kurallar arasında bulunan etkenler arasında yer alıyor. Çiftlerin birbirlerinin alanlarına saygı duymuyor olmaları zaman içerisinde çok ciddi bir probleme dönüşüyor. Elbette ilişki içerisinde samimiyet çok önemli ancak saygı ve şeffaflıktan her zaman göz önünde bulundurulmalı.

 Karşınızdaki insana nefes alacak bir alan bırakmamak kendisi olma duygusunu kısıtlıyor. Unutmayın en mutlu ilişkiler özgürlük alanı içerisinde gerçekleşenler oluyor! Dolayısıyla kendinize ve ilişkinize zarar vermemek için mutlaka şeffaflığa önem vermeli ancak sınırlarınızı bilmelisiniz.

Bunun yanı sıra sevgiden bile önemli olan saygı, her zaman ilişkide var olması gereken bir etken. Elbette birbirinizden hiçbir şeyi gizlemeleri ve güven duygusunu her zaman göz önünde bulundurmalısınız ancak saygının kaybediliyor olması pek çok problemi de beraberinde getirir. Bu gibi problemleri yaşamamak ve ilişkinizi duyduğunuz güveni harcamamak için saygıyı hiçbir zaman göz ardı etmemelisiniz.

Partnerinizi Anlamaya Çalışın ve Ona Destek Olun!

İlişkide altın kurallar yeni bir ilişkiye başlarken en çok merak edilen ve araştırılan konuların olsa da her ilişkinin dinlemenin birbirinden farklı olduğunu ve bu konunun tamamen bireysel olduğunu bilmelisiniz.

Her ilişkide mutlaka olması gereken bazı duygular elbette var. Fakat anlayış ve destek bütün duyguların önüne çıkacak kadar güçlü olabiliyor. İlişki esnasında yapılan en büyük hatalardan biri yaşanan problemlerin yalnızca sizin için çözülemez ve zor olduğunu düşünmek. Bunun yanı sıra pek çok insan hayat akışına kapılıyor ve partnerinin yaşadığı problemleri zaman içerisinde unutuyor.

İlişki bir insanın hayatındaki tek dinamik olmadığı için partnerinizin hayatını kötü şekilde etkileyen pek çok farklı etken de bulunuyor olabilir. Hayatında var olan olumsuzlukları ilişkinize yansıtması elbette doğru değildir ancak bu gibi durumlarda partnerinizi anlamaya çalışmak ve destek olmak çok daha önemlidir.

İlişkide dikkat edilmesi gerekenler hakkında pek çok farklı araştırma yapılıyor olsa da elbette bu soruya da tek bir şekilde yanıt vermek mümkün değil. Ancak karşınızdaki insanın da kendine ait bir hayatı olduğunu ve verdiği bütün kararların sizinle ilgili olması gerekmediğini düşünmek ve bunun farkında olmak atacağınız her adımın daha mantıklı olmasını sağlarken ilişkinizin de daha kıymetli hale gelmesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla ilişkiyi bir savaş ya da kazanılması gereken bir oyuna dönüştürmeden önce partnerinizi gerçekten sevdiğiniz için onunla birlikte olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

Bazı durumlarda kavga esnasında karşı tarafı kırmış ya da karşı taraf dolayısıyla kendinizi çok kırgın hissediyor olabilirsiniz. Eğer ilişkinizin devam etmesini istiyorsanız eski meseleleri sürekli olarak gün yüzüne çıkarmak ve çözülmesi mümkün olmayan durumları daha kırıcı hale getirmek herhangi bir işe yaramayacaktır. Bu gibi durumların daha problemli bir duruma yol açmasını istemiyorsanız, geçmiş meseleleri beraber geride bırakarak önünüze bakmak çok daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır.

Her İlişkide Önemli: Takdir

İlişkide kurallar  hakkında pek çok farklı araştırma yapılıyor olsa da her ilişkinin dinamiği birbirinden farklı olduğu için tek bir kural elbette yok. Bunun yanı sıra kurallara göre bir ilişki yaşamak ilişkinin zaman içerisinde çözülmesi gereken bir problem ya da oynanması gereken bir oyuna dönüşmesine yol açıyor. Bu problemi ortadan kaldırmak için belirli aralıklarla partnerinizi neden sevdiğinizi kendinize hatırlatmalı ve partnerinizin de bunu kendine hatırlattığından emin olmalısınız.

Her insanın doğuştan gelen ve hayatta sorumluluk sahibi olduğu kişilere sahip olduğu bilinir. Bu kişiler genellikle aile bireyleri ile sınırlı olsa da zaman içerisinde hayatımıza giren ve bir ilişki yaşamaya başladığınız kişilere karşı da sorumluluk geliştirirsiniz. Ailenize karşı duyduğumuz sorumluluk doğuştan geliyor olsa da hayatınıza aldığınız kişi kendi seçiminizdir. Dolayısıyla hakkında takdir duymadığınız ve ilişki yaşamaktan hoşlanmadığınız kişileri partneriniz haline getirmeniz herhangi bir mantığı olmadığını bilmelisiniz. Buna bağlı olarak ilişki davranışları erkek ve kadınlar arasında en çok araştırılan konulardan biri olsa da ilişki sahip olmanız gereken en önemli davranışın takdir göstermek olduğunu bilmelisiniz.

Eğer karşınızdaki insanı takdir etmekte zorlanıyor ya da takdir edilecek bir özelliği olmadığını düşünüyorsanız ilişkinizi gözden geçirmelisiniz. Özetle ilişki davranışları kadın ve erkekler için birbirinden farklı olabileceği gibi; her ilişkide kendine ait ve bireyseldir. Dolayısıyla bir ilişkinin daha başarılı şekilde devam etmesi için izlenebilecek tek bir yol bulunmaz. Ancak çeşitli etkenleri göz önünde bulundurduğunuz takdirde yaşayacağınız ilişkinin çok daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz! 

Similar Posts