Ankara Aile Danışmanı Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Aile danışmanı nedir? Aile danışmanın görevleri nelerdir?
Aile danışmanı nedir? Aile danışmanın görevleri nelerdir?

Ankara Aile danışmanı nedir? Görevleri nelerdir?

Günümüzde birçok ailenin bilinçli bir şekilde hareket ederek psikolojik olarak destek aldığını görmekteyiz. Özellikle aile danışmanlığı konusunda birçok kişi uzmanlardan destek alarak sorunlarını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır. Bundan dolayıdır ki, psikoterapi ve danışmanlık alanında hizmet veren Ankara aile danışmanı mesleği insanlar tarafından merak ediliyor. Sizlere bu yazımızda Aile danışmanı nedir? Görevleri nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Ankara Aile Danışmanı Ne Yapar?

Aile danışmanı nasıl çalışır? Ona bir açıklık getirelim. Aile danışmanı özel olarak çiftlerle ilgilenir. Ailelerin birbirleriyle olan ilişkilerine odaklanan danışmanlar yaşanılan sorunlara çözüm sunar. Aile danışmanlığı hizmeti ebeveyn ve çocuklara verilir.

Ankara Aile danışmanının görevleri, aile içerisinde her tür psiko-sosyal durumu kapsamaktadır. Aile danışmanı birçok konuda sizlere destek vermektedir. Danışmanlık hizmetlerinde önemli olan konulardan bir tanesi hizmetin içeriğidir. Bireysel psikolojik danışmanlık dışında aile ele alınır. Aileyi oluşturan bireylerle danışman özel olarak ilgilenir. Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı problem tüm aileyi etkilemektedir. Bu yüzden kısa sürede çözümlenmesi gerekir.

Aile Danışmanı Hangi Konularda Hizmet Verir ?

Aile danışmanlığı geniş bir alanda hizmet verir. Aile danışmanlığı konuları çocuktan, evliliğe kadar uzanmaktadır. Aile danışmanlığı aileyi oluşturan aile üyelerine yönelik destek uygulamalarıdır. Aile danışmanlığının temel görevi aile sorunlarının çözülmesidir. Aile danışmanlarının en az dört yıllık lisans düzeyinde eğitimi tamamlaması gerekir. Daha sonra 450 saat olmak üzere aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarılı şekilde bitirmelidir.

Aile Danışmanlığı Sertifika Programı uzmanlaşmak isteyenlerin aldığı belgelerden bir tanesidir. Bu süreci tamamlayarak yetkinlik kazanan kişiler çalışmalarına başlayabilir.

Çift ilişkileri, ergenlik ya da çocuk gelişimi dahil olmak üzere danışman farklı konularda destek verebilir. Ayrıca danışman evlilik öncesi çift sorunlarına da çözümler sunar. Aile danışmanının temel görevleri şu şekildedir;

  • Ailenin temelini bozan sorunların çözülmesine yardımcı olur.
  • Aile üyelerinin seans süreçlerini raporlayarak hazırlar.
  • Aile kurmak isteyenlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilir.
  • Ailedeki işleyişi bozacak sorunlara el atar.
  • Aile içi şiddet konusunda çalışmalar gerçekleştirir.
  • Boşanmış kişilere sosyal destek sürecini başlatır.

Aile danışmanımız sizlere yukarıda belirtilen başlıca özelliklerin yanı sıra pek çok alanda en uygun desteği veriyor. Şimdi bizlerle iletişime geçerek gerekli desteği alabilirsiniz.

Aile Danışmanı Hangi Alanlarda Çalışır?

Aile danışmanı, psikolojik danışmanlık alanında çalışmalar gerçekleştirir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinde aile terapisi öne çıkan konulardan bir tanesidir. Aile danışmanı aile hakkında araştırma yapar ve gerekli destek uygulamalarını sunar. Aile üyelerinin beraber katıldıkları oturumlarda danışman tüm davranışları dikkatle inceler. Aile bireylerinin sorunlarına çözüm geliştiren aile danışmanı şu alanlarda destek verir.

Çift İlişkilerinde Yardımcı Olur

Çift terapisi desteği veren aile danışmanı bu konuda çözümler geliştirir. Çiftler yaşadıkları iletişim problemleri için danışmandan destek alabilir. Aile danışmanına başvuranlar ilişkilerinin devam etmesini ister. Aile danışmanı da bu konuda çalışmalar yapar. Öyle ki günümüzde birçok çift sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilmek adına aile danışmanından faydalanmaktadır. Ankara aile danışmanlığı veya çift ilişkiler ile ilgili olarak probleminizde iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ergen Psikolojisi Kapsamında Destek Sağlar

Aile danışmanlığı ergen ve gençlik psikolojisi konusunda da destek verir. Henüz yetişkinliğe adım atmayan gençler belirli travmalar yaşayabilir. Desteğe ihtiyaç duyulması durumunda aile danışmanı devreye girer. Aile danışmanı her bir aile üyesini çağırarak toplu terapi desteği de verebilir. Sorunun ya da travmanın kaynağına inilerek çözüm aranır. Aile danışmanları ergen psikolojisi konusunda hem ebeveynlere hem de çocuklara karşı büyük bir özveri ile yaklaşımda bulunarak bulundukları travmadan hızlı bir şekilde kurtulmalarını sağlamaktadır.

Çocuk Gelişimi Konusunda Yardımcı Olur

Ebeveynlik becerilerini kazanmak isteyen ailelere danışman destek verir. Ergenlik ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan çoğu problemin nedeni iletişimsizlik sorunudur. Aile danışmanları sorunlara el atarak güncel çözümler geliştirir. Aile içi şiddet ya da kardeşler arası sorunlar için aile danışmanından destek alabilirsiniz. Bununla beraber çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlerde danışmanlık desteğinden yararlanabilirsiniz.

Özel Hayatla İlgili Danışmanlık Desteği Verir

Aile danışmanlığı hizmeti, önemli olaylar karşısında ne yapacağını bilemeyen kişilere de destek verir.  İş değişikliği ya da evliliğe hazırlanma gibi durumlarda, çiftler kendilerini çaresiz hissedebiliyor. Bu gibi durumlarda ne yapacağınızı bilemiyorsanız danışmanlık desteğimizden yararlanabilirsiniz. Uzmanlarımız sürece nasıl uyum sağlayacağınız konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştiriyor.

Aile danışmanı tarafların beklentilerini de dikkate alarak hareket ediyor. Bu süreç içerisinde insanların neden kaygılandıkları ya da çaresiz hissettikleri duygu durumlarını inceleyerek çözümler sunar. Uzun zamandır danışmanlık hizmeti veren firmamız ailelere ihtiyacı olan psikolojik desteği başarılı bir şekilde verebiliyor. Alanında uzman danışmanlarımız nasıl hareket edeceğini çok iyi biliyor.

Ankara aile danışmanı hizmetlerinde sizlerin yanındayız. Alanında yetkin uzmanlarımızla nasıl hareket edeceğimizi çok iyi biliyoruz. Yetişkin ve çocuklar için özel destek veren aile danışmanlarımız bu konuda başarılı çalışmalarına devam ediyor. Aile danışmanlarımız tamamen konulara odaklanarak başarılı bir hizmet verebiliyor. Aile danışmanlığı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz iletişim bölümünden bizlerle iletişme geçebilir veya yazımız altına yorum bırakabilirsiniz.

Similar Posts