Ankara Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi Nedir?
Aile Terapisi Nedir? Aile terapisi kimlere verilir? Aile terapisini devlet karşılıyor mu?

Ankara Aile Terapisi Nedir? 

Ankara Aile Terapisi Nedir? Aile yapısında bozulmaların başladığı modern dünyada, son dönemlerde bilinçli ebeveynler tarafından sıkça araştırılan ve merak edilen konular arasında aile terapisi yer almaktadır.

Terapistler, aile üyelerinin yaşamış olduğu sorunları en iyi ve hızlı şekilde yerine getirmek için belirli terapiler uygulamaktadır. Ülkemizde son dönemlerde aile terapisi konusunda büyük bir eğilimin olduğunu görebilmek mümkündür. Bilinçli bir şekilde hareket ederek sorunları hızlı ve verimli bir şekilde çözmek isteyen aileler çözümü uzman aile terapistlerinde bulmuştur. Sizlerde aile terapisi ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Aile ve Çift Terapisti Ankara  Ne Yapar?

Aile ve çift terapisti Ankara aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkileri ele alır. Uzman çiftlere psikoterapi desteği sunarak ilişkilerin sağlıklı hale gelmesi için çalışır.

İnsanların yaşadığı ilişkiler ruh sağlıkları ve duygusal durumları iletişim konusunu etkilemektedir. Eş ve çocuklar gibi kişilerle kurulan yakın ilişkilere dikkat etmek gerekir. Evlilik ilişkisinde, eşler zaman zaman çatışmalar yaşayabilir. Aile ve çift terapisinin amacı aile içerisinde zorlu durumların ele alınmasıdır. Tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişimleri hedeflenir.

Türkiye’de Aile Terapisi

Türkiye’de aile ve çift terapisi son zamanlarda daha fazla ihtiyaç duyulan konulardan bir tanesidir. İnsanlar belirli dönemlerde sıkıntılı ve zor dönemlerden kurtulmak için profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilir. Terapistler, aile üyelerinin birbirlerine yardım edebilmelerine yardımcı olur. Aile ve çiftlerle olan çalışmaların mutlaka uzun vadeli yapılması gerekir. Terapiye katılan kişiler kendilerini en iyi şekilde ifade etmeye çalışır. Problemlerle baş etme becerileri elde edilerek sorunların önüne geçilir.

Aile Terapisinde Ne Yapılır?

Ankara Aile terapisti Anila Çelik, aile terapisi seanslarında, doğrudan aile bireylerinin duyguları ile ilgilenir. Taraf tutmadan tamamen bağımsız bir şekilde hareket eder. Terapist insanlara ayrıcalık göstermeden hareket eder. Empati yeteneği yüksektir. Böylece konulara kendi bakış açılarını sunar. Aile terapisindeki ilerleme süreci, kendi içerisinde farklı terapi yaklaşımlarını sunabiliyor. Psikoterapi seansı öncesinde, terapistin detayları mutlaka öğrenmesi gerekir. Aile terapisindeki en önemli konulardan bir tanesi kişiler arasındaki iletişimin doğru şekilde ele alınmasıdır. Bu kapsamda, istek ve ihtiyaçların tam olarak bilinmesi gerekir.

Aile Terapisinin Riskleri Var Mıdır?

Aile terapisinin herhangi bir riski bulunmamaktadır. Psikoterapi sürecinde her zaman başarılı sonuç alınmamaktadır. Terapi uygulamalarında bazı aile üyelerinin psikoterapiye katılmak istememesi süreci etkileyebilir. Tüm aile üyelerinin seansta hazır bulunması ise başarı oranını arttırmaktadır. Değişimler bazı insanlar için zorlu olabilir. Bu yüzden profesyonellik en önemli konulardan bir tanesidir.

Aile Terapisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aile terapisi seanslarında kendinize zaman ayırmanız gerekir. Doğru terapi desteğinde insanlarda olumlu değişimler meydana geliyor. Aile içerisindeki dinamiklerin doğru ele alınması gerekir. Bunun yanı sıra uzman bir kişiden destek alınması sizlerin sorunlarınızı hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmanız açısından önemlidir. Ankara aile terapisti olarak sizlerde uzman bir destekten faydalanmak istiyorsanız hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Aile ve çift ilişkilerinde problem yaşayan kişiler bu terapi desteğinden yararlanabilir. Aile ve çift terapisinin geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Terapiden genel olarak şu kişiler yararlanabilir;

  • Çift ilişkileri,
  • Evlilik sorunu olan kişiler,
  • Boşanma,
  • Çocuk ve ergen sağlığı,
  • Alkol ve madde kullanımı,
  • İş stresi
  • Ekonomik sorunu olanlar başvurabilir.

Aile terapisi farklı alanlarda çiftlere destek verir. Psikolojik problemlerin ilişkileri ciddi bir şekilde etkilemektedir. Uzmanlar danışanlarının sorunlarını inceleyerek çözüm geliştirmeye çalışır. Çift ve aile terapistleri ailelerle beraber çalışır. Danışan durumuna göre uzman farklı çözüm yolları geliştirir.

Ruh sağlığı uzmanları da bu konuda aile danışmanlığının önemine vurgu yapıyor. Yapılan araştırmalara göre aile tabanlı müdahalelerin çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Tüm dünyada yaygın hale gelmeye başlayan aile terapisi birçok ruhsal sorunun tedavisinde sizlere destek veriyor. Aile terapisi aile bireylerinin yaşadığı sorunlara destek veriyor. Terapi süresi boyunca bütüncül bir yaklaşım ele alınıyor.

Aile Terapisi Süreçleri

Aile terapisinde, aile üyelerinden birinin yaşadığı sorunları ilk olarak inceler. Aile üyelerinin problem çözümüne katkıda bulunmak için farklı yollar geliştirir. Terapi boyunca tüm aile üyelerinin sorunları ele alınır. Genel olarak tüm aile üyelerine özel seanslar gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu seanslar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük nedeni ise sorunların ve kişiliklerin farklılık göstermesidir. Öncelikle aile üyelerin sorunları tespit edilerek sonrasında uygulanacak terapi metodu seçilmektedir.

Sağlıklı Ailelerin Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı ailelerde iletişim en iyi seviyededir. Her birey sorunlarını konuşarak çözebiliyor. Aile içerisinde sistem ve hiyerarşi bulunur. Aile büyürken her birey de kendisini geliştirir. Aile bireyleri ayrıca birbirleriyle uyumlu bir şekilde hareket eder.

Sağlıklı aile ve ilişkiler konusunda sorun yaşıyorsanız terapistten destek alabilirsiniz. Aile içerisinde ortaya çıkan çatışma, problem ve zorluklarda ne yapacağınızı bilemiyorsanız uzmanlar bu konuda neler yapabileceğinizi söyleyebilir. Ekiplerimiz bu konuda sizlere uzmanlarıyla beraber destek veriyor.

Aile ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile ve çift terapisi uygulamaları kendi içerisinde farklı yöntemler bulunduruyor. Seanslar ailenin durumuna göre belirlenir. Çocuk merkezli aile terapisi uygulamalarında sosyal hizmet uzmanları ile görüşmeler yapılabilir. Aile ve çift terapisi genel olarak 8–24 seans arasında yapılabilir. Terapi konusunda merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz. Uzmanlarımızla beraber sizlere en uygun desteği verebiliriz. Bu yazımızda sizlere aile terapisi nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Ankara Aile ve Çift Terapisi 

Ankara Aile ve çift terapisi çiftler arasında birçok rahatsızlığın veya danışanların var olan problemlerini çözme konusunda etkili bir danışmanlıktır. Ankara Aile ve Çift Terapisti Anila Çelik, Eckhard Roediger tarafından Türkiye’de ilk defa verilen Çiftlerle Şema Terapi eğitimine katılmış ve bu eğitimi Türkiye’de almış 30 danışmanın arasına girmiştir. Ankara Aile ve Çift Terapistliği, NP Ankara Psikoterapi merkezimizde Doç.Dr. Cemil Çelik ile birlikte hizmet vermektedir.

Aile ve çift ilişkinizde süregelen sorunlar için Aile ve Çift Danışmanı Anila Çelik’ten destek alabilirsiniz. Ankara’da aile, evlilik, ilişki ve çift sorunları için profesyonel yardım almaktan kaçınmayınız.

Similar Posts