Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddet

ailede-psikolojik-yada-fiziksel-siddet
ailede-psikolojik-yada-fiziksel-siddet

Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddet

Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddet aile içinde kendini gösterme ihtimali çok yüksek olan fiziksel ya da psikolojik şiddet bazı özelliklere göre farklılık gösterse de kişilerin ailede fiziksel ya da psikolojik şiddet görme durumu kişileri olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle bu iki şiddet türünün de son derece kötü bir etki bıraktığını ve de kişilerin kaç yaşında olursa olsun tüm hayatını olumsuz şekilde etkilediğini belirtmekte fayda vardır. Ailede gerçekleşmekte olan şiddet türünün ne şekilde ya da nasıl olduğu fark etmeden kişiler üzerinde oldukça kötü etkileri bulunur.

Fiziksel ya da psikolojik olan şiddet kişilerin sosyoekonomik düzeyi, eğitim düzeyi her ne olursa olsun kişilerin yaşayabilme olasılığının yüksek olduğu durumlardandır. Aile içinde gerçekleşene bu şiddetten ise en çok zarar görenler her zaman kadınlar ve de çocuklar olur. Aile içi şiddetten en çok kimler etkilenir? Konusunda en fazla çocukların ve de kadınların etkilenebileceğini belirtmekte fayda vardır.

Aile İçi Şiddetin Nedenleri Nelerdir?

Aile içinde duygusal ya da fiziksel şiddet birtakım sorunlara ya da sebeplere bağlı olarak kendini göstermektedir. Özellikle de ailede öfkesini kontrol edemeyen kişiler öfkesini bastıramadıkları için bunu eşlerine ya da çocuklarına yansıtmaktadırlar. Öfke kontrol sorunu yaşamakta olan her bireyin aile içinde bu şekilde sorun yaşatması ve de kişileri olumsuz şekilde etkilemesi her zaman karşınıza çıkan durumlardan biridir.

Kişilerin ilk başta öfkesi bu aile şiddetine neden olduğundan kişiler her ne kadar sevse de her zaman en sevdiği kişiden öfkesini çıkarmaktadır. Aile içinde meydana gelen şiddetin en önemli nedenlerinden biri olarak ise kişini özgüvensiz olduğunu belirtmek doğru olur. Yani kişiler özgüvensizlikten dolayı kendini güçlü hissetmek için aile içindeki bireyleri küçümseyerek aşağılamaktadır.

Şiddet uygulamakta olan kişinin saldırgan özelliğinin olması da en belirgin davranışlardandır. Burada etken olan ise psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kalan kişinin tepkisiz kalmasıdır. Bu yüzden kişilerin şiddet gördüğü andan itibaren tepkisini göstererek buna ses çıkarması önemlidir. Aile içi şiddet nedenleri bunlardan oluşur.

Aile İçi Şiddetle Nasıl Başa Çıkılır?

Kişilerin aile içinde yaşamakta oldukları fiziksel ya da psikolojik şiddetin sonlanmasını sağlamak adına ilk önce bunun sağlıksız olduğunu ve de normal olmadığını idrak etmelidir. Yani kişilerin bunu kabullenmek yerine yanlış bir durum olduğunu kabul ederek çözüm aramasında fayda vardır. Bu şekilde olduğu zaman kişilerin şiddete boyun eğmemesi halinde en iyi şekilde sonuçlar alınır.

Şiddet uygulayan kişiyle ilk olarak konuşulması ve de bunun ne kadar yanlış bir şey olduğunu idrak etmesi gerektiğini anlatmak gerekir. Kişinin bunu kabullenmesi için en iyi şekilde sağlıklı iletişim kurulmasında fayda vardır. Bunun yanında aile içi şiddetle nasıl başa çıkılır? Konusunda ise en iyi şekilde psikologdan yardım almakta son derece mantıklı olur. Bu sayede hem daha dikkatli hem de planlı olarak ilerlemek söz konusu olur.

Aile İçi Şiddet Çocukları Nasıl Etkiler?

Şiddetin türü her ne olursa olsun özellikle çocuklara uygulandığı zaman hiç iyi olmayacak şekilde sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Fiziksel şiddetin neden olduğu duygusal yaralar fiziksel şiddetin yasarı kadar hızlı şekilde iyileşmemektedir. Bu yüzden çocuğa hangi şiddet uygulanırsa uygulansın her zaman olumsuz anlamda duygusal olarak etki bırakır. Duygusal şiddete maruz kalan bu çocuklar duygusal, bilişsel ve de sosyal açıdan da zarar görmektedir. Aile içi şiddet çocukları nasıl etkiler? Konusunda bu durumlardan söz etmek mümkündür.

Çocuğun duygusal desteğini sağlayamayan ailelerde çocuğun bu şekilde olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Duygusal ya da fiziksel şiddetin çocuğun gelişimi üzerinde ciddi şekilde olumsuz etkileri bulunur. Şiddetin her zaman için bir döngü olduğunu unutmamak ve de devam etmesi halinde daha kötü sonuçlara yol açacağını bilmek gerekir. Bu yüzden şiddet türü her ne olursa olsun kişilerin susmaması ve de tepki vermesi önem arz eder.

Duygusal şiddet bu döngü içerisinde daha etkili olmakla beraber kişilerin daha kötü şekilde etkilenmesine yol açar. Bundan dolayı kişilerin bunu normalleştirmeden derhal önlem almasında fayda vardır. Aile içi şiddet döngü müdür? Konusunda eğer normal bir hal alırsa döngü olur.

Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddeti Önleme

Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddet konusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Aile içinde duygusal ya da fiziksel şiddet birtakım sorunlara ya da sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum aile içi huzuru bozduğu gibi mutsuz bir yaşamı da beraberinde getirmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi adına uzman bir psikiyatrist ya da psikolog tarafından destek sağlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sizlerde Ailede Fiziksel ya da Psikolojik Şiddet konusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi veya aklınıza takılanları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Similar Posts