Gebelik Psikolojisi ve Eş Desteği

Gebelik Psikolojisi ve Eş Desteği
Gebelik Psikolojisi ve Eş Desteği

Gebelik Psikolojisi ve Eş Desteği

Gebelik psikolojisi pek çok farklı faktör dolayısıyla etkilenen bir süreç. Kendilerini hayatlarına yeni bir dönemini hazırlayan kadınlar bu süreçte annelik içgüdüsüyle yaklaşıyor olsalar da psikolojilerini etkileyen birçok farklı etken meydana geliyor.

Gebelik sürecine kendinizi hazırlamış ya da hazırlamamış olabilirsiniz. Her halükarda bu süreçte çeşitli etkenler dolayısıyla endişe ve korku duymak kesinlikle normal. Hayatınızın tamamen yeni bir sürecine giriyor olmak stres açısından sizlere kendinizi kötü hissettirebilir ve panik içerisinde hissetmenize yol açabilir. Bu gibi hisler yaşadığınızda bu süreci yaşayan pek çok kadının da sizler gibi hissettiğini bilmelisiniz.

Gebelik Esnasında Kadınların Psikolojisi Nasıl Oluyor?

Gebelik esnasında kadınlar tarafından en çok hissedilen duygulardan birinin korku olduğu biliniyor. Korku hissi kadınlardan oldukça sık şekilde meydana gelirken annelik içgüdüsü bu his ile karşılaşmaların yanlış olduğunu düşünmelerine neden olabiliyor. Ancak hayatınızın tamamen yeni bir dönemi olacak annelik dönemi için hazırlık yaptığınız gebelik sürecinde korku hissediyor olmanız kesinlikle doğal ve çok normal. Eğer bu hisler ile karşılaşıyor ve hislerinizi kontrol altına almakta zorlanıyorsanız eşinizden mutlaka destek almanız gerekiyor.

Hamilelerde psikolojik sorunlar farklı sebepler dolayısıyla meydana gelebilir. Gebelik sürecinden önce yetişkinlik ya da çocukluk döneminizde herhangi bir psikolojik sorun ile karşılaşmamış olmanıza rağmen gebelik sürecinde bu gibi problemler yaşayabilirsiniz. Gebelik süreciyle birlikte vücut kendini hızlı bir şekilde değiştirmeye başladığı için hormonal olarak da dengesizlikler yaşanır. Hormonlarda hızlı bir şekilde meydana gelen değişiklikler kendinizi eskisinden daha farklı ve kontrol edilmesi zor hissetmenize yol açabilir. Bu durum ciddi bir psikolojik sorun yaşadığınızı göstermiyor olsa dahi anksiyete ve stres bozukluğunu gebelik esnasında en çok yaşanan problemler arasında yer aldığı bilinir.

Yalnızca Fizyolojik Değil Psikolojik Açıdan Meydana Gelen Değişiklikler ile Gebelik Süreci

Gebelik süreciyle birlikte vücudunuzda meydana gelen değişiklikler yalnızca fizyolojik açıdan değildir. Bunun yanı sıra manevi ve ruhsal olarak da pek çok farklı değişiklik yaşadığınızı mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Gebelik yalnızca sizler için değil başta işiniz olmak üzere yakın aileniz tarafından da heyecanla karşılanan bir süreç olduğu için kendinizi mutlu hissetmek zorunda hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu süreç dahilinde korku da dahil olmak üzere yaşadığınız bütün hislerin normal olduğunu bilmelisiniz.

Eşlerin desteği ile birlikte hamilelerde görülen psikolojik sorunlar daha kolay şekilde aşılabilir. Birçok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilecek ve yaşadığımız değişiklikler dolayısıyla görülen psikolojik sorunları aşmak için mutlaka paylaşmanız gerekir. Hamilelik sürecinde kadınlar tarafından en çok yaşanan problemlerin arasında anlaşılmıyor olduklarını düşünmek bulunur. Eşiniz tarafından anlaşılmak istiyor ancak bunun için çaba göstermek istemiyorsanız yaşadığınız durumun tamamen sizinle ilgili olduğunu ve eşinizin anlatmadan anlaşılmasını gerçekten zor bir ihtimal olduğunu bilmelisiniz.

Gebelikte Eş Desteği ile Birlikte Daha Sağlıklı Bir Hamilelik Yaşamak Mümkün!

Gebelik zamanında eş desteği göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir öneme sahip. Gebelik süreciyle birlikte her iki tarafında hayatında bambaşka bir dönem başlıyor ve bu durum eşler içinde oldukça tedirginlik verici olabiliyor. Bu süreçte bir baba adayı olarak her şeyden önce eşinizi desteklemeniz gerektiğini mutlaka dile getirmek gerekiyor.

Bir kadın için hayatının en farklı dönemlerinden biri olan hamilelik dönemi karmaşık duygular ile karşılaşmaya neden olabilir. Gebelik süreci boyunca kadınların psikolojilerinin oldukça değişken olduğunu mutlaka dile getirmek gerekir. Bazı durumlarda çok mutlu ve heyecanlı oldukları görülen gebe kadınların bazen oldukça stresli ve hüzünlü olduğu da görülebilir. Dolayısıyla bir baba adayı olarak sizin eşinizin yaşayabileceği duygusal değişiklikleri önceden biliyor olmanız mümkün olmasa da bu değişikliklere adapte olmanız önemlidir. Karmaşık ruh halinin olduğu günlerde eşinize olabildiğince fazla şekilde destek olmanız bu süreci mümkün olan en başarılı şekilde atlatmamız konusunda çok önemli bir rol oynar.

Baba Adayları Eşlerine Nasıl Destek Olmalı?

Pek çok baba adayı gebelik sürecinde eşine nasıl destek olması gerektiği ile ilgili kafa karışıklığı yaşar. Eşinize destek olmak için öncelikle onun ne istediğini bilmeli ve isteklerini karşılamalısınız. Eşinizin yaşadığı sürece ne oldukça karmaşık olduğunu ancak bunun tamamen normal olduğunu anlamanız istediklerine anlam vermeseniz bile karşılamanız konusunda önemli bir rol oynar. Eşiniz tarafından yaşanılan karmaşık duyguların yalnızca psikolojik olarak yaşanmadığını bunun yanı sıra fizyolojik olarak da pek çok farklı değişiklik yaşadığını bilmelisiniz.

Gebelikte eş desteği psikolojik  açıdan bu sürecin daha sağlıklı şekilde atlatılması ve ilerletilmesi konusunda önemli bir rol oynar. Eşinizin heyecanını paylaşmak istiyor ancak bunu ne şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız bu doğrultuda profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru eşinizin hayatındaki değişiklikler fizyolojik açıdan da zirve noktaya ulaşacağı için gündelik yaşamın devam etmesi bile çok zor hale gelebilir. Heyecanını ve yaşadığı değişiklikleri paylaşacağınız bu süreçte psikolojik olarak ona daha iyi de şekilde destek olmak istiyorsanız profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz.

Gebelik sürecinde meydana gelen psikolojik sorunlara karşı eş desteği oldukça önemli bir rol oynar. Gebelik sürecini yaşayan kadınlar geçmiş yıllarda psikolojik problemlerle karşılaşmış olabilir. Özellikle anksiyete ve panik atak gibi hastalıklar ile karşılaşan kadınların gebelik süreci dahilinde çeşitli ve çevresel faktörler sebebiyle bu problemleri daha yoğun şekilde yaşamaları söz konusu olabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması adına mutlaka eşinize destek olmalı ve eğer gerekiyorsa profesyonel bir destek almalısınız.

Similar Posts