Evlilik Terapisi Ankara

Evlilik Terapisi Ankara

Ankara Evlilik terapisi çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini anlamaya yönelik, davranışlara ve ilişkinin geneline nasıl yansıdığını keşfetmeye çalışan, aile sistemini bireyler arası ilişkilerden ziyade bütün olarak ele alan bir psikoterapi türüdür.

Aile içinde gözlemlenen çatışmalar, eşler arasındaki veya ebeveyn ile çocuklar arasındaki iletişim zorlukları, çocuklardaki davranış problemleri, stres, madde kötüye kullanımı, geniş aile sisteminde gözlemlenen gibi pek çok konu, evlilik terapisinin kapsamını oluşturabilir.

Evlilik terapisi Ankara bireysel psikoterapiden ayrışarak aile/ilişki dinamiklerine ve bu dinamiklerin psikolojik iyilik hali üzerindeki etkilerine odaklanır. Psikoterapist ile eşler arasında karşılıklı güven ve şeffaflık ilişkisi kurulur, psikoterapist eşlere eşit mesafede yaklaşır. Koşulsuz olumlu kabul ile eşlere kendilerini güvenli ortamda, yargılanmış hissetmeden açma fırsatı sunulur.

Bu terapide bireylerin değil, bireylerin davranışlarının aile sistemini nasıl etkilediği incelenir. Bu nedenle bir aile üyesini anlamaktan ziyade, o aile üyesinin diğer bireylerle olan ilişki tarzının aile üzerindeki yansımaları ele alınır.

Evlilik Terapisi Nedir?

Ankara Evlilik terapisi eşler arasındaki zorluklar ve sorunlar üzerine odaklanan bir terapi yaklaşımını temsil eder. Evlilik terapistleri, çeşitli teknikleri kullanarak eşlere, kendilerini ve partnerlerini anlamalarına, yeni ilişki ve etkileşim becerileri geliştirmelerine ve sorunlarına içgörü kazanmalarına yardımcı olur. Genel hedef eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve aynı zamanda mevcut etkileşim sistemini değiştirerek dengeyi sağlamaktır.

Evlilik terapisine başvuru nedenine bağlı olarak, hızlı ve çözüm odaklı müdahaleler terapi sürecinde gerçekleşir. İletişim problemleri, aile içi çatışmalar, çocuk ve ebeveyn arasındaki anlaşmazlıklar, kaygı ve depresyon gibi ailenin işlevselliğini etkileyebilecek birçok konu terapi sürecinde ele alınır. Bu durumda eşlerin ve aileyi oluşturan bireylerin çatışma çözme becerileri güçlendirilmeye çalışılır.

Evlilik terapisinde, bireylerin kendi duygularını, düşüncelerini, davranışlarını ve ilişkideki rollerini anlamalarıyla iletişim becerileri güçlenir. Çiftler, ilişkideki stresle daha iyi başa çıkabilir ve çatışma durumlarında daha etkili başa çıkma yöntemleri geliştirebilir. Genel anlamda evlilik terapisi nedir bu şekilde yanıtlanabilir.

Ankara Evlilik Terapisi Nasıl Olur?

Ankara Evlilik terapisi nasıl olur bakıldığında danışanlara nötr ve objektif yaklaşıldığı açıklanabilir. Her iki taraf da birbirine karşı suçlayıcı olmamalıdır. Çiftlerden biriyle diğeri gözlemlerken tek şekilde de çalışılabilir.

Geçmiş ve bilinç dışından ziyade günümüze ve güncel sorunlara, ilerleyen zamanlarda yapılabileceklere odaklanılır. Her iki partnerin de birbirini dinlemesi, saygılı olması sağlanmak istenir. Zaman zaman çiftler kendilerini buraya getiren sebeplerin farkındadır. Ancak neyin hedeflendiği tam olarak bilinemez. İlk seanslarında bunlar üzerine yoğunlaşılır. İlişki sorunlarının nasıl meydana geldiği, değişikliğin nasıl yapılabileceği düşünülür.

Genel anlamda evlilik terapisi nasıl  yapılır bu şekilde özetlenebilir. Tüm terapi çiftlerin sorunları üzerine özel bir şekilde planlanır.

Evlilik Terapisi Kaç Seans Sürer?

Evlilik terapisi kaç seans sürer sıklıkla haftada bir ya da 2 haftada bir şekilde uygulanır. Terapi çifte seans şekilde, yaklaşık 1.5 saat gerçekleşebilir. Bu sayede her iki eşe de yeteri kadar konuşma imkanı verilir. Ancak yöntem ve metoda göre uzunluk değişir. Genel anlamda 10 ile 20 seans arasında bu durum değişkenlik arz eder.

Evlilik Terapisine Hangi Durumlarda Gidilmeli?

Her evliliğin sorunsuz ve mükemmel olduğu bir dönem yoktur. Zaman zaman küçük sorunlar, ara sıra daha büyük problemler ortaya çıkabilir. Eğer yaşadığınız sorunları kendi başınıza çözemiyorsanız küçük problemleri dahi uzun süre düzeltemiyorsanız, sağlıklı bir şekilde karşılıklı konuşamıyorsanız ve evliliğinizden dolayı mutsuz hissediyorsanız, Ankara evlilik terapisi düşünmeniz sizin için önerilir. Evlilik terapisine başvurmanın nedenleri genel anlamda şöyledir:

 • Eşler arasındaki iletişim sorunları
 • Öfke kontrolü zorlukları
 • Sadakatsizlikle ilgili problemler
 • Hızlı çözüm önerileri sunmak yerine empati yapma eksikliği
 • Sorumlulukları yerine getirememe
 • Sürekli geçmiş olayları gündeme getirme
 • Sık sık tartışma ve küslüklerin olması

Önemli olan, boşanma noktasına gelmeden önce sorunların üstesinden gelememeniz durumunda evlilik terapisi uzmanı üzerinden yardım almaktır.

Evlilik Terapisine Eşlerden Biri Katılmak İstemezse Ne Olur?

Evlilik terapisine genellikle çiftlerin ilişkilerini kurtarmak için başvurduğu düşünülse de, çoğu zaman eşlerden biri daha yoğun duygusal bir baskı hisseder. Eşlerden biri isteksiz olsa da, her iki taraf da psikoterapiye devam ettiği sürece görüş ayrılıklarıyla başa çıkabilir.

Ancak eşlerden biri Ankara evlilik terapisi için devam etmeyi reddederse, evlilikte değişiklik yapmak partnerin yokluğunda güçlüğe neden olabilmektedir. Ne yazık ki çoğu zaman bir eş terapiye gelerek diğer eşi değiştirmeye çalışır.

Eşlerden biri psikoterapiye katılmayı reddettiğinde, diğer eş ilişki terapisi konusunda ısrar ederek artık bu şekilde yaşamak istemediğini dile getirebilir. Ancak ikna etmek genellikle zor olacaktır.

Ankara Evlilik terapisi
Ankara Evlilik terapisi

Ankara Evlilik Terapisi Avantajları Nelerdir?

Evlilik terapisi avantajları oldukça fazladır. Genel anlamda bunlardan bahsedilecek olursa şu şekilde özetlenebilir:

 • Eşler birbirlerini terapiye katılmaya teşvik edebilir.
 • Evlilik öncesi danışmanlık başarılı bir evlilik ve aile oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Tıpkı bireysel terapide olduğu gibi, dikkat tamamen bir danışana odaklanmaz; bu da çekingen bireylerin daha rahat hissetmelerine olanak tanır.
 • Evlilik terapisi içinde, bir eşin yalnızken konuşmaktan kaçındığı konular diğer eş tarafından gündeme getirilebilir.
 • Her iki tarafın da katılımıyla evlilik terapisti çiftin konularına daha iyi vakıf olabilir.
 • Evlilik terapisti, danışanını yalnız dinlemekle kalmaz, aynı zamanda birbiriyle olan ilişkilerini gözlemleyip bu konuda geri bildirimlerde bulunabilir.
 • Evlilik terapisi sürecinde meydana gelen değişiklik, daha uzun süre etkili olabilir. Çiftler çözüm sürecine birlikte katıldıklarında alınan kararları uygulama konusunda daha yüksek bir motivasyona sahip olabilirler.
 • Çiftlerin bireysel terapi almak yerine birlikte terapi almaları daha ekonomik olabilir.

Bu gibi yönleri ile evlilik terapisi avantajları çok geniş bir kapsama sahiptir.

Ankara Evlilik Terapisi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Hiçbir evlilik kusursuz olarak açıklanamaz. Pratikte her çift, evlilikleri boyunca zaman zaman destek arayabilir. Evlilik terapisi almaya karar vermek için herhangi bir zaman tercih edilebilir.

Çatışmalı evlilikler genellikle diğer evlilik zorluklarından farklı bir durumu temsil eder. Sorunlu evliliklerde yaşanan hayal kırıklığı anlık değil, sürekli bir duygu halidir ve bireyler evliliklerinden derin bir tatminsizlik duyar. Bu tür evliliklerde sık ve giderek şiddetlenen kavgalar sıkça görülür. Ancak bu kavgalar genellikle çözüme ulaşmaz.

Sadece tükenmişlik hissi yaratır. Sorunlu evliliklerde ilişki her zaman kavgalı olmayabilir. Bazı evliliklerde kavga olmayabilir ancak ilişki kalitesizdir; eşler birbirlerinden tamamen uzaklaşmışlardır, birbirleri için çaba göstermeyi ve iletişimi tamamen kesmişlerdir. Bu durumda evlilik sorunları daha da kötüleşmeye başlar.

Çözüme ulaşmayan sürekli tartışmalar, pozitif duyguların kaybı, arkadaşlık eksikliği, evliliğin sorunlu olduğuna dair işaretlerdir. İlgisizlik, içe kapanıklık, şiddet ve tamamen kopuk bir bağlanma durumu söz konusuysa, evliliğin ciddi bir sorun içinde olduğunu ve boşanma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Bu gibi durumlarda evlilik terapisi almak mümkündür.

Kliniğimizde sunulan destekler arasında yer almaktadır. Ankara psikolojik destek ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evlilik Terapisi Fiyatları

Anila Çelik Evlilik terapisi fiyatları her çifte göre değişiklik gösterir. Çünkü evli çiftler başvurdukları zaman terapi onların gereksinimleri kapsamında şekillendirilir. Kaç seans olacağı her çiftte aynı değildir. Bu bakımdan fiyatlar da bu durumdan etkilenir. Evlilik terapisine başvurulduğu zaman kişilerle görüşme yapılmakta, fiyatlar da böylece aktarılabilmektedir.