İlişkide Aşkı Canlı Tutan Davranışlar

İlişkide Aşkı Canlı Tutan Davranışlar
İlişkide Aşkı Canlı Tutan Davranışlar

İlişkide Aşkı Canlı Tutan Davranışlar Nelerdir?

İlişkide aşkı canlı tutan davranışlar belirli bir süre sonra monoton haline gelen ilişkileri gidermek ve bu problemi ortadan kaldırmak için en çok araştırılan konulardan biri! İnsan doğası gereği ilişkileri bir süre sonra alışkanlık kazanıyor ve bu durum ilk zamanlardaki heyecanı bulmayı zorlaştırıyor.

Her ilişkinin başı ilişkinin en heyecanlı dönemlerinden biri. Bu heyecanlı dönemin ilişki boyunca sürmesi elbette mümkün değil. Heyecan yerini belirli bir süre sonra alışkanlık ve tanıdık bir hisse bırakıyor. Güven duygusu ile birlikte var olan alışkanlık, hayatı çok daha keyifli hale getirirken ilişkinin sebebiyle kendinizi daha mutlu hissetmenize de yardımcı oluyor.

Buna rağmen bazı durumlarda heyecanı arıyor ve ilişkinizin monoton hale geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda aşkınızı daha canlı hale getirmek ve alevlendirmek için izleyebileceğiniz farklı yöntemler olduğunu da bilmelisiniz.

Hassas Noktalara Saygı Gösterin

Uzun ilişkilerde yaşanan en büyük problem karşınızdaki kişinin yaptığı bütün davranışları tanıyor ve onu en ince detayına kadar biliyor olduğunuzu düşünmek. Ancak her insanın kendine ait bir dünyası olduğunu ve hassas noktalara olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Her insanın hassas olduğu; dokunulmasını veya eleştirilmesini istemediği noktaları olması çok doğal. İlişki içerisinde samimiyetin ilerlemesi hassas olan noktalara dokunmak anlamına gelmiyor. Eğer karşınızdaki insanın hassas olduğu bir. Olduğunu düşünüyor ancak buna rağmen eleştiride bulunmaktan çekinmiyorsanız ilişkinizi gözden geçirmelisiniz. Hassas olan noktaları eleştirmek ve karşınızdaki kişinin herhangi bir hassasiyet hissetmeyeceğin düşünmek aşkı canlı tutmak için yapabilecek davranışların sonuncusu.

İlişkinin ilk zamanlarındaki heyecanı yakalamak istiyorsanız ilişkinin ilk zamanlarındaki kişi olup olmadığınızı bilmelisiniz. İlişki yeni başladığında karşınızdakinin hassasiyetlerini göz önünde bulundurup buna göre davranışlar belirlersiniz. Ancak zaman içerisinde alışkanlık kazanmak ilişkinin canlı tutulmasına karşı ciddi bir olumsuz etki yaratır. Dolayısıyla ilişkide aşkın canlı tutulması için ilişkinin ilk zamanlarında olduğu kadar hassas olmalı ve partnerinizi de bu şekilde yaklaşmalısınız.

Fedakarlık Yapmaktan Korkmayın!

Günümüz ilişkilerinin en büyük problemi fedakarlık yapmaktan korkmak ve anı yaşamamak. Her ilişki 2 farklı tarafın da çeşitli fedakarlıklar yapması ile yürüyor ve ilerliyor. Partneriniz ile mutlu bir ilişkiye sahip olmak için fedakarlık yapmanız gerekiyor ancak fedakarlık yapmaktan korkuyorsanız ilişkinizi gözden geçirmenizde fayda var.

Karşınızdaki insan için fedakarlık yaptığınızda bunu yalnızca onun için değil kendiniz için de yapmış oluyorsunuz. Çünkü ilişkiniz için yaptığınız her fedakarlık ilişkiniz olumlu yönde etkiliyor ve dolayısıyla sizi de mutlu ediyor. Tüm bu etkenler doğrultusunda fedakarlık yapmak ilişkide aşkı canlı tutan davranışlar arasında yer alıyor.

Fakat fedakarlığın da belirli bir seviyesi olduğunu ve sürekli olarak fedakarlık yapan tek bir taraf olduğunu düşünmek mantıklı değil. Tek bir tarafın sürekli olarak fedakarlık yapmasını zaman içerisinde kurban psikolojisine girmesine yol açabiliyor. Bu gibi bir problem yaşamak istemiyorsanız fedakarlık yapmaktan çekinmemesi ancak gerçekten gerekiyorsa fedakarlık yapmalısınız. Bunun yanı sıra yaptığınız fedakarlıkların özgürlüğünüzü kısıtlamadığını ve sizi de mutlu ettiğini bilmelisiniz.

Partnerinizin Düşüncelerini Değiştirmekten Vazgeçin

Her insanın kendine ait düşünceleri ve farklı konularda yaptığı yorumlar var. İkili iletişim esnasında karşınızdaki kişinin düşüncelerinden etkilenmek ve kendi düşüncelerinizi buna göre şekillendirmek belirli bir duruma kadar doğal olarak nitelendiriliyor. Ancak ilişki esnasında partnerinizin sizin düşüncelerinizi değiştirmeye çalıştığını görüyor ya da partnerinizin düşüncelerini değiştirmek için ona fark etmeden manipüle uyguluyorsanız bu durum ciddi bir problemi doğurabilir.

İlişkide aşkı canlı tutan davranışlar hakkında araştırma yaparken ilişkiniz için en heyecanlı olduğunuz zamanları düşünün. İlişkinin en heyecanlı zamanları yeni tanışılan ve birbirinin düşüncelerini değiştirmeye çalışmadan paylaşım yapılan dönemler. Dolayısıyla ilişkinizi ilk zamanlardaki gibi heyecanlı tutmak ve heyecanını yükseltmek istiyorsanız karşınızdaki insanı eleştirmeden, düşüncelerini değiştirmeye çalışmadan ve onu olduğu gibi kabul etmeye çalışmalısınız. Partnerinizin öğrenebileceğiniz ya da onu öğrenebileceğiniz çok sayıda bilgi olsa da ilişkinin bir yarış olmadığını ve mutlu olmak için bir arada olduğunuzu da unutmayın.

Esnekliğe Özen Gösterin!

İlişkide aşkı canlı tutan davranışlar herkes için farklı olsa da esneklik özellikle uzun süreli ilişkilerde rafa kalkıyor. Var olan gidişatın dışına çıkıldığında pek çok kişi kesin ve kati bir yargıya varıyor. Ancak ilişki de esnekliğe özen göstermek heyecanın uzun süreli olması ve ilişkinin canlı tutulması adına önemli bir rol oynuyor.

Yaşadığınız problemlerin gerçek bir problem olup olmadığı tartışılsa da farklı bakış açılarından yaklaşmalısınız. Yaşadığımız problemler doğrultusunda asla çözülemeyecek sıkıntılar gibi yaklaşmak yerine farklı bakış açıları ile yaklaşmalı ve esneklik yaratmalısınız. Her şeyden önce partnerinizin de bir insan olduğunu ve kendine ait hisleri doğrultusunda verebileceği kararların sizleri her zaman memnun etmeyeceğini bilmelisiniz. Bu farkındalık sayesinde yaşayacağınız ilişki hem daha esnek olacak hem de sizi daha çok memnun edecektir.

Öfkenizi Eğiterek Her İki Tarafı da Memnun Edin!

Öfke kontrolü bir problem olmasının yanı sıra ilişkiyi zedeleyen ciddi bir sorun olarak anılıyor. Öfkelenmek insanı ait bir duygu ve kesinlikle normal. Ancak özellikle uzun süreli ilişkilerde öfkenizi eğitmenimiz ve empati kurmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Zannedilenin aksine empati doğuştan gelen bir davranış değil sonradan kazanılan bir yetenek. Bu yetenek ilişkide aşkı canlı tutmak adına da çok önemli bir rol oynuyor. Empati hakkında düşünülen en yanlış düşünce yalnızca karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koymak olduğu. Fakat empati bundan çok daha fazlası.

Empati yeteneğinizi geliştirdiğiniz takdirde partnerinizin jest ve mimiklerinden ne hissettiğini anlayabilir, içerisinde bulunduğu ruh halini tespit edebilirsiniz. Dolayısıyla empati yeteneğini geliştirmek ona öfkelenmek yerine partnerinizin ne hissettiğini anlayarak ona daha samimi bir şekilde yaklaşmanızı yardımcı olur.

Özetle ilişkide aşkın canlı tutulması için yapılacaklar uzun bir listeye sahip olsa da her ilişkinin dinamiği birbirinden farklı olduğu için farklı şekillerde ele alınıyor. Ancak her şeyden önce partneriniz ile ilişkiye başlama motivasyonunuz birbirinize duyduğunuz sevgi olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda aşamayacağınız bir problem olmadığını unutmamanız gerekiyor!

Similar Posts