Sürekli sızlanır, hiçbir şeyi beğenmez! Karım neden böyle?

Sürekli Sızlanan Kadın
Sürekli Sızlanan Kadın

Sürekli sızlanan eş ev içerisindeki huzurun tamamen sona ermesine yol açabilecek çok ciddi bir problemdir. Arkadaşlarınızı düşündüğünüzde sürekli sızlanan ve hiçbir şeyden memnun olmayan insanlar ile arkadaş olmayacağınızı bilirsiniz. Eğer iş yerinizde sürekli sızlanan insanlar varsa bir süre sonra bu insanlarla iletişim kurmaktan uzaklaşırsınız. Bu durumda eşinizin sürekli sızlanan bir karaktere sahip olması iletişimi kesemeyeceğiniz ve kesmek istemediğiniz için sizi daha çok rahatsız eder.

Hiçbir Şeyi Beğenmeyen Kişiler ile Nasıl Baş Edilir?

Eşiniz hiçbir şeyi beğenmiyor, sürekli hızlanıyor ve yaptığınız hiçbir şeyden memnun olmuyorsa bu durum sizin için bir kabus haline gelebilir. Sürekli sızlanan kişilerle iletişim kurmak ciddi bir problemdir. İnsanların hiçbir şeyden memnun olmamaları ya da her şeyi eleştirecek bir konuya dönüştürmeleri pek çok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilir.

Çiftler arasında iletişim sızlanma gibi problemlerin giderilmesini sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Eşiniz sürekli olarak sızlanıyorsa ve yaptıklarınızdan memnun olmadığını dile getiriyor onunla iletişim kurmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde birbirinizin yanında kendinizi mutsuz hissedecek ve iç dünyanıza karanlık çökmesine yol açacaksınız.

Hiçbir şeyi beğenmeyen kişiler ile baş etmek her zaman kolay değildir. Sızlanma genellikle psikolojik bir gereksinim sebebiyle meydana gelir. Dolayısıyla bu kişilerle nasıl baş edeceğinizi bilmek için öncelikle kişinin neden bu gibi bir sorun yaşıyor olduğunu anlamanız gerekir.

Kimler Sürekli Sızlanır?

Hiçbir şeyden memnun olmayan ve her şeyi eleştirecek bir konu haline getiren kişiler genellikle depresif, pasif agresif, narsistik ve obsesif kişilik yapılarında olan kişilerdir. Bu karakter yapılarının her biri kendine ait farklı özelliklere sahip olabilir. Örneğin pasif agresif kişiler üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmemek için her türlü sızlanmayı gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra depresif kişiler tam tersi sürekli sızlanansalar bile bütün güçleri ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırlar. Narsisist yapıya sahip kişiler ise sızlanmadan çok eleştiri tarzında konuşmayı tercih ederler. Objektifler ise çevresinde bulunan herkesin yaptığı her hareketi yeterince özenli bulmaz ve bundan dolayı yakınırlar.

Sızlanmacı Kişilerin Davranışlarının Altında Yatan Nedenleri Anlamak

Sızlanan eş pek çok kişi için oldukça ciddi bir problemdir. Eş ya da hayat arkadaşı insanın sürekli olarak iletişim kurduğu ve hayatının her anını paylaştığı kişi olarak bilinir. Eşinizin sürekli olarak sızlanması, belirli bir süre sonra bu durumun sizinle ilgili olduğunu düşünmenize neden olabilir.

Bu gibi bir düşünce kapıldıktan sonra problemi çözmek için çözüm üretmek kolay olmaz. Pek çok kişi sızlanan kişilerin bakış açısını değiştirmek için çeşitli yolda yöntemler izler. Ancak yaptığınız konuşmalar ilgili düşüncelerini haklı çıkaracak ifadelerden uzak durmak daha doğru olur. Bakış açısını pekiştirmekten ya da değiştirmekten uzak durmaya çalışmalısınız.

Karım sürekli sızlanıyor diyorsanız öncelikle onunla bu durumun ne kadar zor olduğunu ve onun kadar etrafındaki insanların da kötü bir ruh haline büründüğünü anlatmaya çalışmalısınız. Eğer karşınızdaki kişi sizi anlıyor ya da anlamaya çalışıyorsa bir psikiyatrisi ya da psikolog yardımı almayı teklif etmelisiniz. Böylelikle bu sürecin psikolog ya da psikiyatr aracılığı ile daha profesyonel bir hale gelmesini sağlar, her ikiniz için de doğru bir karar vermiş olursunuz.

Sızlanmacı Kişilerin Sorunlarını Genelleştirmeye Yatkın Olduklarını Unutmayın!

Yaptığınız hiçbir şeyi beğenmeyen, dünya gidişatından memnun olmayan dolayısıyla sürekli sızlanan eş ile iletişim kurmak bir mayın tarlasında yürümeye benzer. İnsanlar hayatlarının farklı dönemlerinde kendilerini kötü ve yetersiz hissedebilir. Bu dönemlerde izlemeleri gereken yol ile ilgili kafa karışıklıkları yaşarlar. Bu durum normaldir ve herkesin başına gelebilir.

Ancak bir insanın yaşadığı kötü durumlar asla sona ermiyorsa, durumlarda değişiklik olmasına rağmen kişinin ruh halinde hiçbir değişiklik görülmüyorsa ya da kişinin sızlanma durumu hayatında meydana gelen problemler sebebiyle gerçekleşmiyorsa bu kişileri sürekli olarak desteklemek doğru değildir. Sizlerle problemlerini paylaşacak kişileri anladığınızı göstermek için genellikle onları destekleyen ifadeler takınır ve yanında olduğunuzu hissettirmeye çalışırsınız. Fakat özellikle eşiniz sürekli sızlanıyorsa onu sürekli desteklemek doğru bir yöntem değildir.

Sızlanmacı bir kişiliğe sahip olan kişiler çoğunlukla yaşadıkları problemleri genelleştirir. İşte yaşadıkları problemleri herkesin yaşadığını, hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun olmadığını ya da hiç kimsenin beklentilerini karşılayamadığını düşünürler. Eğer bu durumu onay verirseniz düşüncelerini kanıtlamış olursunuz.

Sızlanmacı kişiliğe sahip kişilerle iletişim kurarken karşınızdaki eşiniz olsa bile bunu sürekli memnun etmeye çalışmamalısınız. Bir kişiyi memnun etmek için söylediği her şeyi onaylamak problemin daha yoğun hale gelmesine neden olur.

Sağlıklı iletişim kurmak çiftler arasında mutluluk için en gerekli etkenlerden biridir. Eğer eşiniz sürekli olarak sızlanıyor ve yaptığımız hiçbir şeyden memnun olmuyorsa onun sorumluluklarını üstlenmekten uzaklaşın. Bunun yerine ondan isteklerinizi ve beklentilerinizi açıkça anlatın ve bu beklentilerin arkasında durun. Sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ona her fırsatta hatırlatın. Sürekli söyleniyor olduğunda bir süre sonra bunu görmezden gelmeye başlayın. Bu durum ruh halini geride bırakabilmek için ona fırsat tanımak olacaktır.

Similar Posts