Ankara Çift Terapisi Önemi ve Faydaları

cift-terapisinin-onemi-faydalari
çift terapisi önemi ve faydaları

Ankara Çift Terapisi Önemi ve Faydaları 

Sorunlarla başa çıkmak zorlaştığında, çiftler arasındaki ilişkilerdeki riskleri azaltmak için sıkça tercih edilen terapiler arasında çift terapisi yer almaktadır.

Çift terapisi çiftlerin yaşamış olduğu psikolojik problemler, ekonomik sıkıntılar, ani kayıplar ve geçmişte yaşanan travmatik olaylar gibi birçok sorunun etkin ve hızlı bir şekilde çözülmesine olanak sağlıyor. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi son dönemlerde çift terapisi tercih ederek ilişkilerini daha sağlam temeller üzerine kurmaya çalışıyor. Sizlerde çift terapisi önemi ve faydaları ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Çift Terapisinin Önemi Nedir?

Çiftlerin ilişkilerini inceleyen ve tarafların davranışlarının ilişkide oluşturduğu problemleri çözmek için uygulanan çift terapisi nedir? Neden önemlidir? Çift terapisi, uzman terapist tarafından çeşitli yöntemlerin uygulandığı bir psikoterapi tekniği olarak, ilişkideki aşılamayan sorunları çözmek için büyük önem taşıyor.

İlişkiler içsel ve çevresel olmak üzere birçok faktörden etkileniyor. Dolayısıyla dışsal faktörlerinde ilişkinin şekillenmesinde büyük rol oynadığı ilişkiler, zaman içinde tarafların psikolojik rahatsızlıklarından zarar görebiliyor. Dolayısıyla yalnızca çiftlere uygulanan çift terapisi, tarafların ilişkideki sorunlarını çözüp, istedikleri amaca ulaşması yönünde oldukça fayda sağlıyor.

Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

İlişkinin tarafları zaman içinde çevresel ve içsel faktörlerden etkilenerek birtakım davranışlar geliştirip ilişki sürecini etkiliyor. Dolayısıyla günümüzde kişilerin ruhsal sağlıkları çerçevesinde etkilenmeye açık olan ilişkiler, birtakım problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu noktada çift terapisi, problemleri çözme sürecinde profesyonel bir destek olarak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Peki, çift terapisinin faydaları olarak neler söyleyebiliriz, inceleyelim.

Çiftler ilişkide yaşadıkları problemleri sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturmak için, çift terapisinin güvenilir yöntemlerine başvuruyor. Böylece gerek evlilik süreci gerekse evliliğe hazırlık süreci çiftler açısından daha sağlıklı bir hal alıyor.

Çiftler ilişki içerisinde birbirlerine karşı zaman zaman açık olmakta zorlanıyor. Fakat çiftlerin katılım gösterdiği çift terapisinde her iki tarafta oldukça rahat bir şekilde kaygılarını, rahatsız olduğu noktaları ve şikayetlerini dile getiriyor. Bu açıdan çift terapisi ilişkideki taraflara kendini ifade etme avantajı sağlıyor.

İlişki Terapisti Çiftlere Oldukça Faydalı Olabilir!

İlişkideki partnerlerin birbiri ile iletişim kurmasına ve birbirleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye fırsat tanıyan çift terapisi işe yarar mı? Çift terapisi tarafların problemleri çözme konusundaki istekliliğine göre oldukça fayda sağlayan bir psikoterapi tekniği olduğu düşünülüyor.

Yaklaşık 45 dk ile 1,5 saat süren seanslar ile ilişkideki mevcut problemi çözmeye yönelik geliştirilen çift terapisinin faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz:

  • İlişkideki yanlış davranış kalıpları erkenden tespit edilerek, ilişkinin kurtarılması yönünde önemli değişimler yaşanıyor.
  • Çiftler birbirine karşı duyduğu güven duygusunu geliştirip, birbiriyle sağlıklı iletişim kurmayı öğreniyor.
  • Çiftlerin ilişkide yaşadığı problemleri çözmek adına çift terapisti, objektif bir taraf olarak doğru değerlendirme süreciyle ilişkiyi varılması beklenen hedefe ulaştırıyor.
  • Çiftler ilişkilerini bitirmek veya yeniden şekillendirmek için dayandığı temel nedenleri belirleyebiliyor.

İlişkinizdeki Riskleri Çift Terapisi ile Ortadan Kaldırın

Çiftlerin sağlıklı bir ilişkiye sahip olması için attıkları en önemli adımlardan biri olan çift terapisi ilişkiyi kurtarır mı? İlişki terapilerinin evlilik ve ilişkiler üzerinde yarattığı etkiyi konu edinen bilimsel araştırmalara göre, profesyonel bir destek alan çiftler ilişki içinde çözülemeyen problemleri ilişki terapileri ile çözüme kavuşturulduğu görülüyor.

İlişki terapistinin çiftlere faydalı olması hususunda tarafların davranışları ve beklentileri büyük önem taşıyor. İlişkideki bireylerin partnerini gerçekten anlamak istemesi ve ilişkide çözüme kavuşturulmayan problemleri çözme konusunda istekli olması, terapi sürecini hızlandıran ve olumlu sonuçlandıran önemli faktörler arasında yer alıyor.

Neden Çift Terapisi Gereklidir?

Çift terapisi gerekliliği ve önemi ile ilgili olarak sizlere başlıklar halinde kısa ve öz bilgiler aktarmaya çalıştık. Çift terapisi ilişkilerin sağlıklı yürümesi için çiftlerin karşılıklı özen göstermesi gerekiyor. Fakat kişilerin yaşadığı psikolojik problemler, ekonomik sıkıntılar, ani kayıplar ve geçmişte yaşanan travmatik olaylar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak, ilişkiler zaman zaman profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyor.

İlişkilerin sağlıklı yürümesi için taraflara objektif bir bakış açısının yönelmesi gerekiyor. Bu anlamda çift terapistinin oldukça aktif bir rol aldığı çift terapisi neden önemlidir? Şöyle ki çift terapisi, ilişkideki tarafları dinleyip gözlemleyerek yaşanılan problemle ilgili objektif bir değerlendirme ortaya koyuyor.

Çift terapisi aile üyelerini ilgilendiren tüm problemler hakkında birbirinden farklı teknikler şeklinde uygulanabiliyor. Danışmanların yetkin olduğu becerileri ve sahip olduğu teorik temeller doğrultusunda başlatılan çift terapisi, tarafların sağlıklı iletişim kurmayı, problemlere çözümcü bir bakış açısı ile yaklaşmayı ve sergiledikleri davranışın ilişkiyi nasıl etkilediğini görmesi açısından destekleyici bir nitelik taşıyor.

Mutlu İlişkinin Sırrını Öğrenmek İçin Çift Terapisi Almalısınız!

Çeşitli metotların uygulandığı çift terapisinde esas amaç, ilişkideki çatışmaları sonlandırmak ve tarafların birbiri ile iletişim kurmasını sağlamak olarak belirleniyor. Bu anlamda ilişkideki tüm üyelerin iyileştirici şekilde gelişim ve değişim göstermesi gerekiyor. Alanında uzman çift terapistlerimiz, kişilerin kendilerine uygulayamadığı tarafsız bakış açısını oluşturuyor ve ilişkide yaşanan çatışmaları ve problemlerin odağını belirleyip, çözüme kavuşturuyor.

Siz de alanında uzman terapistlerimizin yer aldığı kliniğimizin Ankara aile ve evlilik danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabilir, karşılıklı iletişim kurmayı öğrenip, ilişkinizi daha sağlıklı bir zeminde devam ettirebilirsiniz.

Similar Posts