Evlilikte Öfke Kontrolü Nedenleri ve Çözümleri

evlilikte-ofke-kontrolu-nedenleri-cozumleri
evlilikte-ofke-kontrolu-nedenleri-cozumleri

Evlilikte Öfke Kontrolü ve Önemi

Bu konu da son dönemlerde yeni evli çiftler arasında oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Evlilikte öfke kontrolü oldukça önemli bir detaydır. Eğer öfke kontrol altına alınmazsa evliliğe ciddi anlamda zarar verir ve hatta evliliğin sonlanmasına neden olur. Bundan dolayıdır ki, evlilikte öfke kontrolü birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Sizlerde evlilikte öfke kontrolü ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Evlilikte Öfke Kontrolü Nedenleri ve Çözümleri ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Evlilikte Öfke Kontrolü Nedenleri ve Çözümleri

Evlilikte Öfke Kontrolü Nedenleri ve Çözümleri denildiğinde son dönemde birçok eşin en büyük problemi olarak evlilikte öfke kontrolü öne çıkıyor. Evliliği tehlikeye düşüren öfke kontrolü bir nevi toplum düzenini de bozmaktadır. Öfkeli anne ve babayla büyüyen çocuk toplum için çok tehlikelidir. Bu nedenle eşlerin evlilikte öfkesini kontrol altına alabilmesi ve tutumlarına çok dikkat etmesi gerekiyor.

Evlilikte öfke kontrolü çok önemdir. Eğer öfke kontrol altına alınmazsa evliliğe ciddi anlamda zarar verir. Öfke evliliğin bitmesine dahi neden olur. İnsanoğlunun genel yaratılışında öfke duygusu vardır. İnsanlar mutluluk gibi yaygın öfke duygusunu da çeşitli sebeplerden dolayı yaşarlar. Birine kızıldığında ortaya çıkan duygu olarak öfke ifade edilebilir. Evlilik gibi önemli toplumun yapıtaşı olan kurumlarda öfke duygusuna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Evlilikte Öfkenin Nedenleri Nelerdir?

Evlilikte öfkeye sebep olan birçok neden vardır. Evlilikte öfkenin nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • İşsizlik,
 • Şiddete ve öfkeye yatkın kişilik,
 • Maddi durumun kötü olması,
 • Psikolojik durumlar,
 • Çiftlerden birinin aile bireyleri arasında öfke kontrol probleminin olması. Bundan dolayı da küçükten eşin şiddet görmesi.
 • Evlilik iki kişi arasında olan durumdur. Eğer aile, arkadaş vb. faktörler dahil edilirse evlilik sekteye uğrar.

Evlilikte Öfke Kontrolü Yapamayan Tarafların Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Evli çiftlerin evliliklerinin çatırdamasında öfke büyük rol oynuyor. Eşlerin ikisi ya da biri öfkeliyse ve kontrol altına alamıyorsa ortaya büyük problemler çıkar. Evlilikte öfke kontrolü yapamayan tarafların kişilik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Çok alıngandırlar.
 • Ani duygu değişimleri yaşarlar.
 • Öfkenin eşine zarar verdiğini kesinlikle kabul etmezler.
 • Kendileriyle alakalı problemlerde dahi hemen eşlerini suçlarlar.
 • Özgüvenleri ve saygıları çok düşüktür. Dışarıdan özgüvenli gibi dururlar fakat hiçte değillerdir.

Öfke Kontrolsüzlüğünün Evliliğe Verdiği Zararlar Nelerdir?

Öfkenin kontrolsüzlüğü dışarıdaki yaşamda olduğu gibi evlilikte de büyük problemlere yol açıyor. Evlilikte öfke kontrolsüzlüğü çiftlerin ağır bedeller ödemesine neden olur. Mutsuz bir evliliğin en büyük sebebi, öfke kontrolsüzlüğüdür. Öfke kontrol edilmediği takdirde aşağıda belirteceğimiz durumlara neden olur;

 • Öfke kişinin hem kendisine hem de eşinin sosyal ve psikolojik sağlığını olumsuz etkiler.
 • Öfkeli kişi eşinin yanı sıra etrafındaki diğer masum insanlara da zarar verir.
 • Eşler arasında güvensizlik, mutsuzluk gibi durumlara yol açar.
 • Hem aşkı hem de sevgiyi öldürür. Eş öfkesinden dolayı yalnızlaşır.
 • Öfkeli insanın ağzından telafisi zor cümleler çıkabilir ya da davranışlarda bulunulabilir. Bu sebeple eş kişiden uzaklaşmaya başlar. Böyle durumlar evlilik bağının kopmasına sebep olur.
 • Çiftler arasında; cinsellik, sevgisizlik, iletişimsizlik, saygısızlık gibi durumlar yaşanır.
 • Öfkeli eşlerin çocuklarına da yansır. Mutsuz, devamlı kavganın yaşandığı bir ailede büyüyen çocuklarda büyüdüklerinde aynı hareketleri sergilemeye başlarlar.
 • Sağlıklı iletişim kurma konusunu sekteye uğratır.
 • Güvensizlik ortaya çıkacağından dolayı eşler birbirinden bağımsız olarak kararlar almaya başlarlar.

Evlilikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Evlilikte öfke kontrolünün sağlanabilmesi için eşlerin birbirine destek olması gerekiyor. Evlilikte öfke kontrolünün sağlanması için her iki taraf ortak çaba göstermelidir. Eşler kontrolü sağlama noktasında kesinlikle duygularını biriktirmemelidir. Aynı şekilde düşüncelerini de biriktirmemeleri gerekiyor.

Hislerini birbirleriyle paylaşıp öfke birikmesini engelleyebilirler. Özellikle belirttiğimiz bu duygu ortaya çıktığında birikmeden ve patlamadan hemen eşe belirtilmelidir. Öfke patlaması çok tehlikeli bir durumdur. Günümüzde kamuoyunda bu konuyla ilgili birçok cinayetin haberi yapılıyor. Aynı zamanda öfkenin bastırılmaması da çok önemlidir. Bahsettiğimiz duygu bastırıldıkça büyüyüp ilerde çok büyük problemlere yol açar. Çünkü bastırılan öfkenin kontrolü çok zordur. Evlilikte bir problem varsa büyümeden hemen halledilmelidir.

Evlilikte Öfke Kontrolü Terapisi

Belirtilen duygunun kontrolü için neden ortaya çıktığının da mutlaka bilinmesi gerekiyor. Öfkenin sebebi bilinmediği takdirde de büyük problemlere yol açabiliyor. Öfke kontrolünü yapmayı öğrenen eşler birbirlerinin ruhsal ve bedensel sağlığına da saygı göstermeye başlarlar. Öfkenin kontrolünün sağlanması noktasında fiziksel, duygusal konularına dair çözümlerde de farklılıklar yaşanabiliyor. Çünkü herkesin ruhsal durumu, kişiliği farklıdır. Evlilikte öfke kontrolü sağlamada problemler yaşayanlar;

 • Çift terapisi,
 • Bireysel terapi,
 • Aile terapisi vb. uzmanlığa dayalı tekniklere başvurabilirler.

Aynı zamanda bahsettiğimiz yukarıdaki tekniklerden farklı olarak; nefes egzersizleri, yoga, yürüyüş, meditasyonlarda yapılabilir. Bu belirttiğimiz hususlar eşlerin sakinleşmesini sağlar. Evlilikte öfke kontrolü için terapi yöntemleri için uzman bir psikolog ya da aile terapistinden yardım alınabilir.

Evlilikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Evlilikte Öfke Kontrolü Nedenleri ve Çözümleriile ilgili olarak kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Evliliği tehlikeye düşüren öfke kontrolü bir nevi toplum düzenini de bozmaktadır. Bu durum karşısında birçok bilinçli birey uzman bir kişi tarafından destek almaktadır. Sizlerde bu noktada evlilikte öfke kontrolü ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Similar Posts