İlişkide Sınır Koyamama Sorunu

İlişkide Sınır Koyamama Sorunu
İlişkide Sınır Koyamama Sorunu

İlişkide Sınır Koyamama Sorunu ve Etkili Çözüm Önerileri

İlişkide sınır koyamama yaş ve konum fark etmeksizin hemen her ilişkide yaşanan problemlerin başında geliyor. Pek çok ilişkinin en ciddi problemlerinden biri haline gelen ve mutlaka düzeltilmesi gereken sınır koyamama sorunu, tarafların birbirlerinin hayatına olması gerekenden daha fazla müdahale etmeleri gibi istenmeyen bir durum meydana getiriyor. Bu problemin giderilmesi için izlenebilecek farklı yöntemler ise elbette bulunuyor.

İlişkimdeki Sınırları Anlayamıyorum; İlişkilerdeki Sınır Nerede Başlayıp, Nerede Bitiyor?

İlişkide sınır koyamama problemi pek çok kişi tarafından tespit edilebilen bir problem değil. Öyle ki çoğu kişi bu problemi yaşadığının farkında bile olmuyor. Ancak kişinin kendisi olabilmesi için ilişkisindeki sınırların farkına varması, ilişkisini de bu sınırlara uygun olacak şekilde yürütmesi gerekiyor.

Sınırın nerede başlayıp nerede bittiği ile ilgili tek bir bilgi vermek elbette mümkün değil. Sözlüğe göre sınır bir alan ya da bölgeyi diğer alanlardan ayıran çizgi olarak tanımlanıyor. Evleri birbirinden ayıran çiftler gibi fiziksel olarak önemli bir rol oynayan sınır, kişinin özgürlüğünün bir başkası tarafından kısıtlanması durumunda da sona eriyor.

Kişinin kendi sınırlarının olması, hayatta kim olduğunu anlayabilmek için izlenmesi gereken en önemli adım olarak biliniyor. İlişkide sınır koyamama problemi ile birlikte iki kişi arasındaki iletişim kısıtlanıyor ve bunun yanı sıra iletişim sağlıksız hale geliyor. Bu noktada yapılması gereken kendinizi yeterince tanıyor olmak ve sınırlarınızı çizebilmek. Ancak elbette sınırları çizmek her zaman için çok kolay olmuyor.

İlişkide Entelektüel Sınırları Çizmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

İki kişi arasında yaşanan ilişkide entelektüel sınırlar oldukça önemli bir rol oynar. İlişkide sınır koyamama iletişim kalitesini neredeyse sıfıra indirir ve kişilerin iletişim kurmalarını imkansız hale getirir. Bu problemin giderilmesi için entelektüel sınırları çizmek gerekir.

İlişki esnasında yapılan en büyük hata karşınızdaki kişinin düşüncelerine göre kendi düşüncelerinizi değiştiriyor olmanız gerektiğidir. Aksine iki kişi arasındaki iletişimi daha heyecanlı ve verimli hale getiren farklı düşünceleri belirli bir çizgide paylaşabiliyor olmaktır. Herkesin inanç ve fikirleri kendine aittir ve fikirler bir başkası tarafından bastırıldığında kişi yanlış anlaşılma problemi ile karşı karşıya kalır. Eğer ilişkinizde entelektüel sınırları çizemiyorsanız başkaları tarafından küçümsenmeyi normalleştiriyor olabilirsiniz.

Bu noktada ilişkide sınır koymak öncelikle entelektüel şekilde gerçekleşmelidir. Bunun için yapmanız gereken fikirleri size ait olduğunu ve herhangi bir şekilde değişmesinin mantıklı olmayacağını karşı tarafa kabul ettirmek olmalıdır. Bu noktada bir başkası tarafından kabul edilmeyen fikirlerin yanlış olduğu düşüncesine kapılmamalısınız. Eğer bu konuda problem yaşıyorsanız ve kendinizi bunu hatırlatma ihtiyacı duyuyorsanız, çift terapisi ile bu problemi çözebilirsiniz. Ancak ilişkinizdeki entelektüel sınırları çizmeden sağlıklı iletişim kurmanın mümkün olmayacağını bilmelisiniz.

Duygusal Sınırlar ile Duygularınızı Daha Sağlıklı İfade Etmek Mümkün!  

İlişkilerde sınır oluşturma problemi yaşayan kişilerin zaman içerisinde karşılaştıkları en ciddi sorun duyguları ifade edemiyor olmak. Özellikle çocukluk yıllarında duygularını düzgün bir şekilde ifade etmeyi öğrenmeye yetişkinlere ikili ilişkilerinde yaşadıkları en büyük problem bu oluyor. Bu noktada duygusal sınırları çizemediğiniz takdirde kendinizi ifade etmeniz çok daha zor hale geliyor.

Duygusal sınırlar duygu ve bunları ifade biçimini direkt olarak etkiliyor. Duygusal sınırlar ve karşınızdaki kişiyi nerede bırakmak istediğiniz tamamen size ait. Ancak duygularınızın size özel olduğunu ve sınırlar ile kendinizi korumanızın çok daha mantıklı olacağını da bilmelisiniz.

İlişkide Sınırsızlık Ne Gibi Zararlar Veriyor?

Partnerinizi ne kadar sevseniz de iki kişi arasında belirli bir sınır olması gerektiğini unutmamalısınız. İlişkiler arasında var olan sınır sanılanın aksine kötü değil, iyidir ve ilişkiyi olumlu yönde etkiler. İlişkide sınır olmaması yani kişilerin birbirlerinin hayatında olması gerekenden çok daha fazla şekilde dahil olmaları zaman içerisinde kendileri olmalarına engel olan bir problem haline gelir. Bu problemin giderilmesi belirli bir süre sonra çok daha zor olacağı için ilişkinin başında ya da sorunu fark ettiğiniz an çözmeniz gerekir.

İlişkide mesafe kurmayı bilmeyenlerin yaşadığı en büyük problem ilişkide sınır çizmenin ilişkiyi kötüye götüreceğini düşünüyor olmalarıdır. Aksine ilişkinizde sınırların olması her iki tarafa da olma fırsatı tanır. Eğer böyle bir problem yaşadınız fark ediyor ancak bunun için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız tek başınıza çözmeye çalışmak yerine profesyonel destek ve terapi alabilirsiniz. Bu sayede problem çok daha kısa süre içerisinde çözülecek ve siz problemin çözülebileceğini gördüğünüz için kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

İlişki İçerisinde Sınırlar Mali Konuları da Kapsıyor mu?

İlişki olarak adlandırılan ve iki kişi arasında yaşanan bir iletişim durumu olan bu durum evlilik ya da sevgili gibi pek çok farklı şekilde gerçekleşiyor olabilir. Sınırların her konuda çok önemli olduğunu ve iki kişi arasındaki iletişimin en sağlıklı halinin belirli sınırlar doğrultusunda gerçekleşen olduğunu söylemek gerekir. Bu noktada ilişki içerisinde koyulan sınırları hangi konuların dahil edildiği ise oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelir.

İlişkide elbette mali sınırlarda olabilir. Finansal olarak tanımlanabilecek bu sınırlar bireyin harcama alışkanlıkları ile direkt olarak ilişkilidir. Yetişkin her birey finansal açıdan kendini idame ettirmeli ve bunun için izlemesi gereken yolları biliyor olmalıdır. Belirli bir süre boyunca finansal açıdan kendinizi yönetiyor olmanıza rağmen partneriniz sürekli olarak sizlere finansal tavsiyeler veriyor ya da bu konuda sizlere baskılıyorsa finansal sınırları yeterince çizemediğinizi görebilirsiniz. Bu problem zaman içerisinde ilişkiyi ciddi şekilde yıpratacak ve her iki tarafında kendini zaman içerisinde rahatsız hissetmesine yol açacaktır.

İlişkide herkesin sınırın olması bir ilişkinin uzun süreli ve sağlıklı olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri olarak bilinir. Ancak bu şekilde kim olduğunuzu tanıyabilir ve hayatınızdaki kişiyi kendinize ait düşünceleri ile sevme şansı yakalarsınız. Hem siz hem de partneriniz için izlenebilecek en mantıklı yollardan bir ilişkide herkesin kendine ait sınırları olmasıdır. Sürekli kendinizi çok daha mutlu hissedebilir ve ilişki içinde kendinizi tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

Similar Posts